Hamzaçebi'den 'Bakan o koltuğu bıraksın' çıkışı

Yeni vergi düzenlemesi TBMM’de görüşülürken, milletvekillerinden tasarıya sert eleşiriler geldi. CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, ‘’Bu vergi buradan çıkıyorsa Turizm Bakanı bakanlık koltuğunu bıraksın’’ dedi.

15/11/2019 00:41
Hamzaçebi'den 'Bakan o koltuğu bıraksın' çıkışı

Yeni vergi düzenlemesi ile ilgili CHP Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, "Turizm sektörünün içinden gelen bakan olmasaydı turizm sektörüne bu kadar vergi yükü bindirilmezdi" dedi.

Hamzaçebi, "Kısa bir süre önce turizmin sırtına, konaklama tesislerine binde 7,5 oranında bir turizm payı getirildi. Şimdi yetmiyor, bazı hizmet işletmelerinde oransal olarak yüzde 10'a kadar ulaşabilen bir konaklama vergisi getiriliyor" idiye konuştu.

Bu vergi buradan çıkıyorsa Turizm Bakanı bakanlık koltuğunu bıraksın

Konaklama vergisini fiyatlar üzerinden kıyaslayan Hamzaçebi, ‘’Konaklama vergisiyle ilgili de şunu söyleyeyim: İnternetten baktım: Bodrum'da Merhaba Pansiyon, ETS Turla giderseniz gecelik fiyatı 67 Lira. Burada konaklayan bir kişi 6 Lira konaklama vergisi ödeyecek, geceleme ücretine kıyasla oran nedir; yüzde 10.

Beş yıldızlı otelde kalan kişi 18 lira ödeyecek, 300 Dolar desek 1.800 Lira; 18 lira nedir; yüzde 1. Çok ağır bir vergi arkadaşlar. Turizm Bakanı Turizm Bakanlığı yapmasın. Bu vergi buradan çıkıyorsa, Turizm Bakanı bakanlık koltuğunu bıraksın" şeklinde konuştu.

Yorumlar