Bakan Ersoy: Turizmde en büyük sıkıntı pandemi!

Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy, geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Şanlıurfa'daki Taş Tepeler'den yenilenen AKM ve Kız Kulesi'ndeki restorasyon çalışmalarına kadar pek çok konuda özel açıklamalarda bulundu.

11/10/2021 13:18
Bakan Ersoy: Turizmde en büyük sıkıntı pandemi!

Sabah gazetesinden Hazal Eker'e konuşan Bakan Ersoy, Türkiye'de Cumhuriyet dönemi simge yapılarından biri olan Atatürk Kültür Merkezi'nin yenilenmiş haliyle ilgili bilgiler verdi. Öte yandan Ersoy, "Türkiye için çok önemli bir yeri var." dedi…

Geçtiğimiz günlerde Kız Kulesinin restorasyon çalışmalarını başlatan tanıtım gününde bir araya geldik… Kız Kulesi ''Anıt Eser'' kimliğine kavuşturulacak… İstanbul özelinde restorasyon çalışmaları hız kazandı bunun geri dönüşü turizm açısından nasıl oldu?

Bir ülkenin tarihi değerleri, arkeolojik eserleri, tescilli yapıları, kültür varlıkları o ülkenin turizm konusunda rekabet derecesini belirleyen en etkili unsurlardan biridir. Bu varlıklarınızı ne kadar ön plana çıkarıp farkındalığını dünya geneline yayarsanız o kadar rakiplerinizden ayrışıyorsunuz… Misal Galata Kulesi işlev olarak doğru kullanılmıyordu; biz yeme içme konusundan orayı ayrıştırdık müze haline getirdik ve ziyaret sayısı tamamıyla on kat arttı. Şu anda Topkapı Sarayı ile en çok ziyaretçi alan müzelerimizden biri. Kız Kulesini de ''Anıt Eser'' kimliğine kavuşturmak için uzman hocalar ve mimarlar ile çalışıyoruz. Kız Kulesi'nde durarak İstanbul'u farklı noktalardan fotoğraflayabiliyorsunuz ve dünyada en çok fotoğraflanan yapılardan biri Kız Kulesi... İstanbul için bir değer İstanbul da bu değerini en etkili şekilde kullanacak inşallah.

Restorasyon çalışmalarında önceliğiniz, dikkat ettiğiniz hususlar neler oluyor?

Restorasyon çok meşakkatli bir süreç en önemli şey projelendirme. Projelendirme derken restorasyon, rölöve ve restitüsyon sürecinin hazırlanmasını kast ediyorum. Sonra bu hazırlanan projenin görsel ve yazılı dokümanlar ile desteklenmesi gerekiyor… İkinci etapta da sit alanı bazında koruma planları oluşturmanız gerekiyor. Bunları sağladığınız zaman çok yol kat etmiş oluyorsunuz ama tabii bunları sağlamak yetmiyor bir yasal alt yapıya da ihtiyaç var. Osmanlı döneminin sonuna doğru ilk yasal düzenlenme yapılmış, Cumhuriyet tarihinde de 1983 tarihinde 2863 sayılı kültürel ve tabi varlıklar koruma yasamız devreye girmiş ve gerekli alt yapı oluşturulmuş aslında. Uygulama sırasında denetimler yapılıyor, bittikten sonra da projeye ve eserin özüne ne kadar sadık kalındığında dair de denetimler yapılıyor…

İlk defa 1969 yılında dünyanın dördüncü büyük sanat merkezi olarak hizmete giren AKM Türkiye'de de Cumhuriyet dönemi simge yapılarından biri. Uzun dönemdir faaliyette değildi; şimdi yeniden sanat dünyasına ve halka kazandırılıyor… Yenilenmiş AKM'den bahsedebilir misiniz biraz?

İstanbul için, Türkiye için çok önemli bir yeri var AKM'nin. Açıkçası biz özgün görünümünü referans alarak bir proje geliştirdik, dünya ile karşılaştırdığımızda da sayılı birkaç yapıdan biri oldu… 2034 kişilik opera bale ve diğer konserlerin verileceği bir salon var, hemen yanında hem tiyatro hem güzel sanatlar için kullanılabilecek 805 kişilik ikinci bir salon var, 450 m2 bir galeri var ve yine içinde 900m2'lik çok amaçlı salon var, müzik platformu var, çocuklarımıza küçük yaştan sanatı sevdirmek için sanat merkezi var, yine gençlerimize özel kayıt stüdyomuz var. Kültür sanat anlamında uzmanlaşmış bir ihtisas kütüphanesi var. 24 saat yaşayan bir kültür sanat yurdu diyebiliriz. Beyoğlu kültür projesinin ana unsurlarından biri haline getirdik. 29 ekimde açılışı yapıldıktan sonra da Beyoğlu kültür yolu festivalleri ile taçlandıracağız ve burayı yaşayan bir cazibe merkezi hailine getireceğiz. Hem İstanbullular için hem de tüm ziyaretçileri için güzel bir eser oldu diye düşünüyorum.

Yaz sezonunu da geride bıraktık… Nasıl geçti Turizm açısından sizce?

En büyük sıkıntı pandemi… Sizin ülke olarak başarılı olmanız bu konuda yetmiyor, size misafir sağlayan ülkelerin de aynı konumda olması gerekiyor. Koşullar her zaman size bağlı olmuyor her geçen gün şartlar değişiyor. Aşının bulunması ile bir yol alındı ama aşılanmanın da yaygınlaşması çok önemli. Biliyorsunuz sezona girerken 25 milyon turist 20 milyar dolar bir gelir hedefi açıklamıştık, eylül sonu itibari ile 20.5 milyondan fazla turist 16 milyar dolardan fazla gelir hedefine ulaştık; bize gelen sınır verilerine bakarak bu rakamları yakalayacağımızı söylüyorum... Muhtemelen kasım, aralık gibi de hedefimizi aşmış oluruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İstanbul tanıtım videosunu ben çok beğendim. Eleştiriler aldı ama yenilikçi tavrı bile taktir edilmeye değer. Fikir kimden çıktı?

Tanıtımın kamuyla yapılmasını doğru bulmuyorum biz de bu amaçla bir turizm geliştirme ajansı kurduk; turizm geliştirme ajansı birçok ajansla birlikte çalışıp fikirleri ortada topluyor, bu fikirler değerlendiriliyor… İstanbul tanıtım filmi dediniz güzel bir cümle kullandınız; tanıtıma dikkat çekmek istiyorum… Dünya genelinde yayınladığımız filmler içinde en yoğun izlenme oranı alan iki filmden biri oldu bu film… Yabancı ziyaretçilerimizin tamamı tarafından da izlenip, beğenilmiş yani sizinle aynı fikirdeler… Turizm geliştirme ajansı sayesinde dünyada en yoğun ve en etkili reklam yapan ülkeyiz. Yıl sonunda rakamlar açıklandığında da rakip ülkelerle kıyasımızı göreceğiz.

''Göbekli Tepe tek değil onun gibi 11 tane daha tepe tespit ettik, arkeolojik çalışmaları başlattık; tepelerin sayısı 12 ile de sınırlı kalmayacak gibi görünüyor... Mısır için piramitler neyse Urfa'da bulunan Taş Tepeler aynı anlama gelecek…''


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.