Bakan Ersoy'dan turizm geliri açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, TBMM'de 2024 yılı bütçesinin sunumunu yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Turizm gelirimiz ilk 9 ayda 42 Milyar Dolar olup, Orta Vadeli Plan hedefi olan 55,6 Milyar Dolar ile de uyumlu şekilde gitmektedir” ifadelerini kullandı.

15/11/2023 13:42
Bakan Ersoy'dan turizm geliri açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığı ve bağlı kurumlarının 2024 yılı bütçesinin sunumunu yaptı. Ersoy, 2022 yılında ülkeye gelen ziyaretçi sayısının bir önceki yıla göre yüzde 71 artarak 51,4 milyona yükseldiğini belirterek, “2023 yılı Ocak-Eylül döneminde ülkemize gelen toplam ziyaretçi sayısı da 45,2 milyon kişi olmuştur.

Kişi sayısında olduğu gibi turizm gelirlerinde de ibre yine yükseliştedir. 2017 yılı sonunda 65 Dolar olan kişi başı gecelik gelir, 2022 yılında 89 Dolara, 2023 yılının ilk 9 aylık döneminde ise 100 Dolara yükselmiştir. Bu, 2017 yılına kıyasla yüzde 55’lik artışa tekabül etmektedir. Turizm gelirimiz ilk 9 ayda 42 Milyar Dolar olup, Orta Vadeli Plan hedefi olan 55,6 Milyar Dolar ile de uyumlu şekilde gitmektedir” dedi.

Yapılan çalışmalara değinen Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“2023 yılında ‘Geleceğe Miras Projesi’ni hayata geçirdik. İkinci aşamada yabancı bilimsel heyetler tarafından yürütülen kazı çalışmalarımızı da bu projeye dahil ettik. Söz konusu kazılarla ilgili koordinasyonu sağlamak üzere Türk bilim insanlarından birer ’koordinatör kazı başkanı’ atayarak, çalışmalarımızın ivmesini arttıracağız. Değerli komisyon üyeleri, bu Türk arkeoloji tarihinin de dönüm noktasıdır.

Yaklaşık 160 yıl önce yabancı heyetlerin liderliğinde başlayan kazı çalışmalarının tamamı tarihimizde ilk kez ve inşallah bundan sonra da daima böyle olacak şekilde Türk bilim insanlarının başkanlığı ve koordinatörlüğü altında yürütülecektir. Cumhuriyetimizin 100. yılına bir armağan olarak bu gelişmeyi sizlerin huzurunda tarihe not düşmek isterim. Geleceğe Miras Projesi’ni detaylandırmaya devam edelim. Bu projeyi ilk defa Efes Antik Kenti’nde ’Geleceğe Miras Sonsuz Efes’ adıyla duyurduk. Efes’te kazı çalışmaları 1863 yılında başlamış olmasına rağmen günümüze kadar yalnızca yüzde 25’lik bir kısmı kazılabilmiştir.

Efes’ten sonra Geleceğe Miras Projemizin ikinci tanıtım toplantısını geçtiğimiz hafta Hierapolis Antik Kentimizde gerçekleştirdik. Burada da 66 yıldır devam eden bir kazı süreci var ancak sadece yüzde 3,5’i kazılabilmiş. Atılan bu yeni adım sonrasında ve yoğun geçecek 4 yıllık bilimsel kazı ve restorasyon mesaisi ile her iki antik kentimizde de bu oranları yüzde 40 seviyelerine getireceğiz. Bu antik kentlerimizin yanında Bergama, Afrodisyas, Sardes, Sagalassos, Hattuşa gibi çalışmaların yabancı bilim heyetleri tarafından yürütüldüğü 18 kazı alanımızda da Geleceğe Miras Projesi çalışmalarımızı başlatıyoruz." (İHA)

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.