Bakan Ersoy açıkladı... Deprem bölgesindeki oteller için özel çalışma başlatıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, deprem bölgesindeki oteller için bakanlık olarak özel bir çalışma başlattıklarını söyledi.

05/05/2023 12:45
Bakan Ersoy açıkladı... Deprem bölgesindeki oteller için özel çalışma başlatıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, deprem bölgesindeki oteller için özel bir çalışma başlattıklarını ve tescilli otellere yapılacak yardımlar için bir yönetmelik hazırladıklarını söyledi. Ayrıca, Kahramanmaraş'ta incelemelerde bulunan Bakan Ersoy, şehrin eski tarihi kimliğini kazandırmak için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Bakan Ersoy, deprem bölgesindeki oteller için bakanlık olarak özel bir çalışma başlattıklarını belirterek, "Hem Merkez Bankamızla hem Hazine ve Maliye Bakanlığımızla görüşüyoruz. Deprem bölgesindeki oteller için orta vadeli bir finansman çalışması yapıyoruz" dedi.

KAHRAMANMARAŞ, ESKİSİNDEN ÇOK DAHA ÇEKİCİ BİR TURİZM ŞEHRİ HALİNE GELECEK'

Kahramanmaraş için yeni bir rota oluşturacaklarını da ifade eden Ersoy, "Yeni bir rotalar da oluşturuyoruz deprem sonrası bu tarz şehirlerin artık birer kültür şehri olması ve turizmden de hak ettiği, özlediği pasta payını almasını istiyoruz. Bu bağlamda da belediyemizle birlikte bir rota oluşturuyoruz, zaten kendileri de çok iyi çalışmalar yaptılar şu ana kadar.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın da içinde olduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da koordinasyonunda bir rota oluşturacağız. Bu rotanın içinde de kültürel ve tescilli yapılarla ilgili çalışmaları bizim bakanlığımız yapacak. Ben inanıyorum ki birkaç yıl içinde bu çalışmalar sonunda Kahramanmaraş, eskisinden çok daha cazip, çok daha çekici bir turizm şehri haline gelecek" diye konuştu.

'OTELLER İÇİN HEM MERKEZ BANKAMIZLA HEM HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞIMIZLA GÖRÜŞÜYORUZ'

Deprem bölgesindeki oteller için ayrı bir çalışma yürüttüklerini, tescilli otellere yapılacak yardımlar için bir yönetmelik hazırladıklarını, diğer oteller için de finansman desteği sunmayı planladıklarını kaydeden Bakan Ersoy, şöyle devam etti:"İlk etapta tescilli yapılarla ilgili bir çalışma yaptık. Bu hafta bir yönetmelik yayınlanıyor yani otel tescilli yapıdaysa onların ihyasıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bir çalışma başlattık.

Bu hafta yayınlanacak yönetmelikle ilgili bizim limitlerimiz var, yardım limitleri. O limitleri bu tarz deprem bölgesinde ki tescilli otellerle ilgili limitlerimiz artırılacak yönetmelikle birlikte. Onlarla ilgili bir yol haritası belirlenmiş oluyor. Şimdi hem Merkez Bankamızla hem Hazine ve Maliye Bakanlığımızla görüşüyoruz.

İnşallah deprem bölgesindeki oteller için orta vadeli bir finansman çalışması yapıyoruz. İnşallah bunlar netleştiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız. Zaten otel sayıları belli, yatak kapasiteleri belli, kimin ne kadar ihtiyaç duyduğunu da Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğümüz tespitlerini yapıyor. İnşallah onlarla ilgili de bir yol haritasını çok kısa sürede belirleyeceğiz." (DHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.