Bakan Ersoy: 3 bin 59 eser yurda döndü

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023'de 3 bin 59 eserin topraklarına kavuştuğunu belirtirken, 2024'de de çalışmaların süreceğini söyledi.

02/01/2024 22:28
Bakan Ersoy: 3 bin 59 eser yurda döndü

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy sosyal medyasından yaptığı paylaşımda, Türkiye'den yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerle ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. TRT Haber'in aktardığına göre Bakan Ersoy, "Ülkemizden çalınan eserlerimizin iadesi çalışmalarına 2024 yılında da aynı özveri ve kararlılıkla devam edeceğiz. 2023 yılında 3 bin 59 eserimizi ait olduğu topraklara kavuşturduk. Perge ve Boubon Antik Kentleri kökenli imparator heykellerinden Zeugma kökenli stel ile Urartu Dönemi eserlerine kadar binlerce tarihî miras artık doğduğu topraklarda sergileniyor.

Geçtiğimiz yıl ülkemize iadesi sağlanan eserler arasında;  Bulgaristan’dan, büyük bir bölümü Pontus Kralı VI. Mithradates Eupator (M.Ö. 120-63) dönemine ait olan 2 bin 940 sikke,  Amerika Birleşik Devletleri'nden, Burdur Boubon Antik Kenti kökenli Septimius Severus’un M.S. 2-3’üncü yüzyıllara tarihlenen bronz heykeli ile Antalya Perge kazılarından çıkmış olan ve M.S. 3’üncü yüzyıla tarihlenen mermer imparator başları,  İtalya’dan, M.S. 2’nci yüzyıla tarihlenen ve üzeri yazıtlı olan Gaziantep Zeugma kökenli mezar steli,  İsviçre’den, Urartu Dönemi’ne (M.Ö 9-7’nci yüzyıllara) tarihlenen bronz kaplar, at koşum takımı parçaları, kusura tipi idol (M.Ö. 3. bin) ile Roma Dönemi’ne ait bir geyik figürini bulunuyor" ifadelerini kullandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.