Bağlıkaya: Bazıları 2 dönem derken 4+4 yıl dediğimizi unutuyor

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya TÜRSAB TV'de gazeteci Mehmet Güneli moderatörlüğünde yayınlanacak olan "Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB Gündemi" canlı yayınında soruları cevapladı. Güneli'nin Bağlıkaya'ya ilk sorusu "Önümüzdeki TÜRSAB seçimlerinde Başkan adayı olacak mısınız' sorusunu sordu. Bağlıkaya soruya net cevap verdi. ‘Doğal olarak adayım’ dedi.

25/08/2022 18:35
Bağlıkaya: Bazıları 2 dönem derken 4+4 yıl dediğimizi unutuyor

Programın moderatörü Mehmet Güneli'nin Bağlıkaya'ya ilk sorusu "Önümüzdeki TÜRSAB seçimlerinde Başkan adayı olacak mısınız' sorusunu sordu. Bağlıkaya soruya net cevap verdi: Doğal olarak adayım.

'Adayım' dedi, nedenini açıkladı

Bağlıkaya önümüzdeki TÜRSAB seçimlerinde aday olmasının sebebini de şöyle açıkladı: "Doğal olarak adayım, adaylığım devam ediyor. Verdiğimiz sözleri yerine getirene kadar, acentaların lehine olacak yasal düzenlemeler hayata geçirilene kadar göreve devam etmeyi düşünüyorum. Açıkçası yapacağımız çalışmalar için 2 dönemin yeteceğini düşünmüştük ama araya pandemi girdi. 2 yıla yakın bir süre pandeminin etkileriyle geçti. Bir dönem daha görev yaparak çalışmalarımızın eksik kalan kısımlarını tamamlamak istiyoruz."

Bazıları 2 dönem derken 4+4 yıl dediğimizi unutuyor

Bazılarının, kendisinin daha önce söylediği TÜRSAB Başkanlarının 2 dönemden fazla görev yapmaması gerektiğine dair sözlerini seçim atmosferine girilirken yeniden getirdiğini belirten Bağlıkaya, " Bunu söyleyenler 2 dönem derken 1 dönemin 4 yıl olması gerektiği sözlerimizi saklıyor. Mevcut durumda 1 dönem 2 yıl. Benim söylediğim 2 dönem 4+4 yıl toplam 8 yıl şeklindeydi. Bu dediğimiz bizim hazırladığımız yasa taslağında da var zaten. 1 dönem 4 yıl olmalı, Ticaret Odalarındaki gibi bir başkan iki dönemden fazla başkan olmamalı." dedi.

Daha önceki rakiplerimiz şimdi bize destek oluyorlar

Bağlıkaya, TÜRSAB'ın önceki seçiminde Başkan adayı olan Davut Günaydın'ın bu seçimlerde kendisini destekleyeceğine yönelik sorularla ilgili şu ifadeleri kullandı. " Daha önce bize rakip olarak çıkmış arkadaşlarımız bizim ne yaptığımızı gördükleri için bize destek oluyorlar. Bu dönemin ne kadar önemli olduğunu, gerçekten nasıl bir mücadele verdiğimizi gören arkadaşlarımız yalnız Davut bey değil geçen seçimde karşımızda yer alan arkadaşlarımızda bizim tarafımızda yer alıyor. Geçen dönem ibra olmayan arkadaşlarla şahsi bir durumumuz yok. İbra edilmemenin gerekliliği neyse biz yasal müracaatımızı yaptık. Bundan sonrası yargının işi. Bu arkadaşlar durumun hakkını teslim ediyorlar, mücadelemizi takdir ediyorlar ve bizim yanımızda yer alıyorlar. Onlara teşekkür ediyorum. Şahsi meseleleri bir kenara bıraktılar."

Milletvekili olmak istiyor mu?

Bazı partilerle temas halinde olduğu, TÜRSAB'da Başkanlık seçimlerinin ardından milletvekili adayı olacağına yönelik söylentilerle ilgili de soruları yanıtlayan Bağlıkaya şöyle konuştu: " Bize böyle bir teklif yok. Bizim böyle bir çabamız yok. Partilerle falan bir alakamız yok. Herkesin uydurduğu kendine. TBMM'de 23 komisyonda 400'e yakın milletvekili görev yapıyor. Bu kadar milletvekili içinde CV'sinde turizmci yazan sadece 9 milletvekili var.

Turizm komisyonun adı da: Bayındırlık, İmar ve Turizm komisyonu. Turizm komisyonu neden yok tek başına. Hani cari açığı tek başına kapatan sektördük. Gönlümden geçer ki mümkün olduğu kadar turizmci arkadaşımız milletvekili olsun."


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.