Azur Air, Southwind yerine gelecek hafta Rusya’dan Mısır’a uçacak

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), gelecek hafta Rusya’dan Mısır’a yapılacak uçuşlarda Southwind Airlines yerine Azur Air’in hizmet vereceğini duyurdu.

01/04/2024 01:50
Azur Air, Southwind yerine gelecek hafta Rusya’dan Mısır’a uçacak

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), gelecek hafta Rusya’dan Mısır’a yapılacak uçuşlarda Southwind Airlines yerine Azur Air’in hizmet vereceğini duyurdu. 29 Mart’ta, Avrupa Birliği, havayolunun Rusya ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle Southwind’in AB ülkeleri üzerinden uçuş yapmasını yasakladı.

ATOR, Azur Air’in Moskova’dan Mısır’a ilk uçuşlarını, 30 Mart’ta gerçekleştirdiğini bildirdi. Mısır’dan Rusya’ya Southwind uçuşları ile dönmeleri gereken turistler de Azur Air hizmetlerinden yararlanacak. Haberrus'ta yer alan habere göre, havayolu şirketi, bu uçuşların, PEGAS Touristik ve Coral Travel tur operatörlerinin müşterileri için ek seferler olduğunu belirtti. ATOR, Azur Air’in Moskova’dan Şarm El-Şeyh’e kendi uçuşlarının doluluk oranının iyi olduğunu, dolayısıyla bunların birleştirilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Uçuş programı ilerleyen zamanlarda detaylandırılacak

PEGAS Touristik Genel Müdürü Anna Podgornaya, uçuş programının ilerleyen zamanlarda detaylandırılacağını söyledi. Ayrıca, Azur Air’in uçuşlarını Vnukovo Havalimanı’ndan gerçekleştirdiğini, Southwind’in ise Şeremetyevo Havalimanı’ndan uçtuğunu turistlere hatırlattı.

Southwind Airlines, Antalya’da konumlanıyor. Havayolu, Temmuz 2022’de Rus turistleri taşımak için uçuşlarına başladı. Aralık 2023’te, Alman Bild gazetesi havayolunun Rusya ile bağlantılarına dair bir haber yayımladı. O zaman, şirket temsilcisi Southwind yönetiminde Rusların olmadığını ve tüm uçakların Türkiye’de kayıtlı olduğunu açıkladı.

Mısır'daki Rus turistler Türkiye, Gürcistan ve Kazakistan üzerinden Moskova’ya uçtu

29 Mart’ta, Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle uygulanan yaptırımlar çerçevesinde Southwind’in Birlik ülkeleri hava sahasında uçuş yapmasını yasakladı. 25 Mart’ta, Finlandiya Ulaştırma ve İletişim Ajansı Traficom, Southwind’in çoğunluk hissesinin Türk değil, Rus yapılarına ait olduğunu belirterek benzer kısıtlamalar getirdi.

Uygulanan kısıtlamalar nedeniyle, 29 Mart’ta Mısır’dan Rusya’ya Southwind uçuşu ile dönmeleri gereken Rus turistler Şarm El-Şeyh’te mahsur kaldı. Daha sonra, Türkiye, Gürcistan ve Kazakistan üzerinden Moskova’ya uçtular.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.