Aylin Özsavaş: Cinsiyet eşitliği, temel bir insan hakkıdır

İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği’nin (İSATAG) düzenlediği “Turizmde Kadın Liderliği” başlıklı konferans, Elite World Taksim Hotel’de gerçekleşti.

24/10/2023 00:26
Aylin Özsavaş: Cinsiyet eşitliği, temel bir insan hakkıdır

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İSATAG Başkanı Aylin Özsavaş konferansın "pozitif ayrımcılık" gibi çokça tartışılan bir konuya değil, aksine toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliği konularına odaklandığını belirterek, Ülkelerin demokratik gelişimi kadar ekonomik ilerlemesini de en fazla teşvik edebilecek konunun aslında bu olduğunu söyledi

7 Eylül tarihinde yayınlanan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği 2023 Durum Raporu'ndan da alıntı yapan Özsavaş, “Kadınların ve kız çocuklarının toplumun her alanına tam katılımını sağlamak için engelleri kaldırmalı ve herkes için ilerlemeyi teşvik etmeliyiz” dedi. IRO Başkanı Hüseyin Özgür Özaltun da konuyu tarihsel süreci anlattı ve bu konuya değinildiği için İSATAG Derneğine teşekkür etti.

IBB Turizm Şube Müdürü Hüseyin Gazi Coşan ve TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Davut Günaydın, kadınların önemine binaen yaptıkları konuşmalarda, farkındalık konferansı için İSATAG yönetimine teşekkür etti.

"Hedefimiz, sektördeki kadın çalışan oranını 50'ler seviyesine çıkarmak"

TTYD Başkanı Oya Narin, hedeflerini sektördeki kadın çalışan oranını 50'ler seviyesine çıkarmak olduğunu söyleyerek, sadece şirketlerde değil, turizm STK’larında da başkanlık ve yönetim pozisyonlarında ağırlık kazanmasından memnuniyet duyduklarını, TTYD Yönetim Kurulunda da çoğunluğu kadınlardan oluştuğunu vurguladı. TTYD, TÜROB ve ev sahibi İSATAG gibi öncü derneklerimizin başkanlarının kadınlardan oluşmasının gurur verici olduğunu ekleyerek sözlerini tamamladı.

Moderatörlüğü İris Cıngı tarafından gerçekleştirilen ilk panelde konuşan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, turizmde kadın gücüne ihtiyaç olduğunu belirterek konaklama sektöründe kadınların yönetim pozisyonlarının yüzde 40’ından azını, genel yönetim rollerinin yüzde 20’sinden azını, ve yönetim kurulu pozisyonlarının yüzde 8’inden daha azını elinde tuttuklarına dikkat çekti.

”Kadınların istihdam alanları çoğunlukla alt kademelerde"

Müberra Eresin, ”Kadınların istihdam alanları çoğunlukla alt kademelerde. Dahası, kadınların ortalama ücreti erkeklerden daha düşük. Ulusal düzeyde, cinsiyete duyarlı ve eşitlikçi politikalar etkin bir şekilde uygulandıklarında, turizm sektöründe kadınların ekonomik güçlenmesi, dolayısıyla sektörel güçlenme sağlanacaktır” diye konuştu.

Medyanın ve ekranların sevilen Ekonomi Gazetecisi Meliha Okur, “Pandemi’nin zirve yaptığı, Ekonominin ve depremin kötü etkilerinin olduğu dönemde Kadın Liderlerin omuzlarına bırakılan yükleri büyük ustalıkla sırtladıklarını  görüyorum ve tebrik ediyorum”, dedi. Türkiye Turizmin geleceği açısından Kadın liderliğinin önemini ve Anadolu’ya yayılarak, Kadın istihdamın arttırılması ile Turizm gelirlerinin çok daha fazla artacağına inandığını ve bu çalışmaya İSATAG önderliğinde tüm sektörün sahip çıkarak sürmesini dilediğini vurguladı.

Meliha Okur sözlerini, “Kadın yüzyılına girdiğimiz bu dönemde, konferansı çok anlamlı buluyorum. İSATAG Yönetimini ve İSATAG Başkanı Aylin Özsavaş’ı kutluyorum” diyerek tamamladı.

"Biz cinsiyet eşitliği istiyoruz"

İlk panelin son konuşmacısı İSATAG Başkanı Aylin Özsavaş, "Tekrar vurgulamak isterim ki biz cinsiyet eşitliği istiyoruz, ki bu temel bir insan hakkıdır.  O olduğunda 'Liyakat olacak'. Üst yönetimlerde olanlar ister kadın ister erkek olsun ama liyakatli olsun! Hiçbir liyakatli kadın bariyerlere ve cam tavan sendromuna maruz kalmamalı" dedi.

Özsavaş, son sözünü Victor Hugo dan alıntı yaparak tamamladı: “Uygulama zamanı gelen bir fikir, dünyanın tüm ordularının toplamından daha güçlüdür.” Başkan Özsavaş ayrıca, konferansa destek veren başta Elite World Hotel Yönetim Kurulu üyesi Emel Elik Bezaroğlu ve konferansa katılan kadınlara hediye hazırlayan Rebul 1895 ailesine, katılım sağlayan tüm başkanlara, basın mensuplarına da teşekkür etti.

"Liderlikte cinsiyet yoktur" 

Moderatörlüğü Sevda Yılgaz tarafından gerçekleştirilen ikinci panelde konuşan Bahçeşehir  Üniversitesi  İletişim Fak. Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. İdil Karademirlidağ Suher, “İnsani kalkınma programı dünyada da en başta önemsenen meseleler arasındadır. Liderlikte cinsiyet yoktur. İster kadın, ister erkek olsun. Kadın liderlik pastası çok küçük olduğundan kadın liderler kendilerine yer bulmakta zorlanıyor ve bazı durumlarda diğer kadınlarla haksız rekabet ortamına giriyor” diye konuştu.

I-Mice 2'nci Başkanı Işıl Özmen konuşmasında, kadın ve erkeğin birlikte daha güçlü olduğunu, her ikisinin de bu konuda farkındalığın artması gerektiğini vurguladı. Özmen, I-Mice olarak sektördeki istihdam açığını gidermek için üniversitelerin kariyer günlerine katılıp, sektör hakkında bilgi verip üyeleri vasıtasıyla staj imkanı yarattıklarını söyledi.

Kendisi ayrıca kadın dernekleri ile işbirliği içerisinde olduğunu ve özellikle doğum sebebiyle ara vermiş kadınları sektöre geri kazandırmak için, ya da üst yönetimlerde yer almak isteyen kadınlara yardımcı olmak için destek verdiğini ifade etti. Bundan sonra da İSATAG ile birlikte farkındalığı arttırmak için her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirterek, sözlerini bitirdi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Oya Ebru Küçükel, kadınların kendilerine güvenmeleri gerektiğini, ve kesinlikle pes etmemelerini, cam tavanın hayalleri kadar olduğunu ifade ederek, kendisinin bu konuda destek vermeye devam edeceğini ifade etti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.