Avrupa'da hem konaklama hem seyahat fiyatları düşüyor

Seyahat yönetim şirketi Travelperk verilerine göre, küresel çaptaki seyahat fiyatları; 2022 ilk çeyrekteki yüzde 11'lik, ikinci çeyrekteki yüzde 15'lik ve üçüncü çeyrekteki yüzde 6'lık artıştan sonra son çeyrekte yüzde 8'lik düşüş yaşadı. Düşüş nerdeyse turizmin tüm alanlarında gözlemlendi.

16/01/2023 12:56
Avrupa'da hem konaklama hem seyahat fiyatları düşüyor

Travelperk verilerine göre, turizm sektöründeki enflasyon küresel çapta ilk defa hafifledi. Önceki çeyreğe göre uçak bileti fiyatlarında yüzde 7, otel fiyatları yüzde 3 ve tren bileti fiyatlarında yüzde 2'lik düşüş yaşadı. Sadece araç kiralama fiyatlarında yüzde 6’lık bir artış gözlemlendi. 2022’nin IV. çeyreğinde enflasyon oranı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 olarak kaydedildi.

ABD'nin III. çeyrekte yaşamaya başladığı fiyatların düşme trendine IV. çeyrekte Avrupa da çeyrekte katıldı. Avrupa uçuş fiyatları IV. çeyrekte III. çeyreğe göre yüzde 11 düştü.

En büyük fiyat düşüşü Londra'ya yapılan seferlerde

En büyük fiyat düşüşü yaşayan on seferin dokuzunu Londra'dan veya Londra'ya yapılan seferler oluşturuyor. Bu dokuz sefer arasından Münih–Londra seferinde yüzde 38, Londra–Budapeşte seferinde yüzde 29, Londra–Barselona seferinde yüzde 21 ve Londra–Berlin seferinde yüzde 16'lık fiyat düşüşü yaşandı.

Fiyatlarda aşırı bir artış yaşanan III. çeyrekte İngiltere'den yapılan uçuş fiyatları 2021’in aynı dönemine göre yüzde 96 daha arttı. Bu oran İspanya için yüzde 64, Fransa için yüzde 48, ve Almanya için yüzde 45 oldu.

Konaklama ücretleri de düştü

Avrupa genelinde konaklama fiyatları bu çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 7 düştü. Konaklama ücretleri İspanya’da yüzde 10, Almanya’da yüzde 7 ve Fransa’da yüzde 3 oranında düştü.

En yüksek düşüşü yaşayan şehirler ise yüzde 24 ile Edinburg, yüzde 18 ile Barselona, yüzde 15 ile Dublin ve yüzde 12 ile Münih oldu. Öte yandan otel fiyatları Lizbon’da yüzde 10, Helsinki’de ise yüzde 8 oranında yükseldi.

ABD’de düşüş üçüncü çeyrekte başladı

ABD'de ise fiyatlardaki düzelme III. çeyrekte başlamıştı. Bu çeyrekte II. çeyreğe göre yüzde 8 düşen fiyatlar bu çeyrekte ise sabit kaldı. Turizmgüncel'de yer alan habere göre, Travelperk ABD'deki düşüşün Avrupa'ya göre daha erken başlamasını özellikle yılın ikinci yarısında ABD'deki yakıt fiyatlarının Avrupa'ya göre daha ucuz olmasına bağlıyor.

Business class uçuşlar ABD'de pandemi öncesine göre yüzde 10 daha ucuz. Genel olarak uçuş fiyatları ise IV. çeyrekte sabit kaldı. Fiyatlarda ise bazı bölgesel farklılıklar bulunuyor. New York-Los Angeles seferi yüzde 20 yükselse de bu yükselme San Francisco-New York seferindeki yüzde 2'lik düşüş ve New York-Chicago seferindeki yüzde 1'lik düşüş ile dengelendi.

Artışta en büyük pay Las Vegas’ta 

III. çeyrekte II. çeyreğe göre yüzde 4 artan ABD konaklama ücretleri IV. çeyrekte ise III. çeyreğe göre yüzde 1 arttı. Artışta en büyük payın Las Vegas’ta olduğu belirtiliyor.

III. çeyrekte II. çeyreğe göre yüzde 38 artan Las Vegas konaklama ücretleri, IV. çeyrekte III. çeyreğe göre yüzde 25 arttı. Travelperk verilerine göre, Las Vegas'ın 3. çeyrekteki enflasyonu konaklama ücretlerinde gözlemlenen en yüksek enflasyon oranıyken 4. çeyrekteki enflasyonu ise konaklama ücretlerinde gözlemlenen en yüksek ikinci enflasyon oranı.

Diğer en yüksek konaklama enflasyon oranları da ABD'de bulunuyor; New York ve Austin yüzde 14 ile, Houston ise yüzde 11 ile diğer en yüksek enflasyon oranlarını oluşturuyor.

Fiyatlar hala pandemi öncesi dönemden yüksek

Buna karşılık, konaklama ücretlerinde Boston yüzde 21, Chicago yüzde 16 ve San Francisco yüzde 13 oranında düşüş yaşadı.

Sektör fiyatlarındaki bu hafiflemeye rağmen, fiyatlar hala pandemi öncesi dönemden daha yüksek. Uçuş fiyatları pandemi öncesinden yüzde 34 daha yüksekken seyahat fiyatları ise pandemi öncesinden yüzde 20 daha yüksek.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.