ATOR bu yıl Türkiye’ye gelecek Rus turist sayısını açıkladı

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR, bu yıl Rusya’dan Türkiye’ye turist akışının geçen yıl 4,7 milyon kişi olarak kaydedilen seviyeleri aşabileceğini açıkladı.

31/07/2022 01:06
ATOR bu yıl Türkiye’ye gelecek Rus turist sayısını açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, 2022’nin ilk altı ayında Türkiye’nin 16 milyondan fazla turiste ev sahipliği yaptığını, bu rakamların 2019’daki aynı dönemine göre yalnızca yüzde 9,5 daha düşük olduğunu vurgulayan ATOR, turist sayısında ikinciliğe gerileyen Rusya’dan Türkiye’ye bu yıl gelen Rus turist sayısının Ocak-Haziran 2019 ile karşılaştırıldığında 1 milyon 253 bin 485 kişi daha az olduğu da aktarıldı.

Aynı zamanda, haziran ayında Rusya Federasyonu’ndan Türkiye’ye gelen tatilcilerin sayısının mayıs ayına göre yüzde 66 ile belirgin bir şekilde arttığına işaret eden birlik, yazın ilk ayında 602 bin Rus turistin tatilini Türkiye’de geçirdiğini yazdı.

Koşulların uygun olması halinde... 4,7 milyon turisti geçebilir 

Gazetem.ru'da yer alan habere göre ATOR, mesajında, “Koşulların uygun olması halinde 2022 yılının tamamında Rusya’dan Türkiye’ye toplam turist trafiği hacmi, 4,7 milyon turisti geçebilir” ifadelerine yer verirken, temmuz ayından ekim ayının sonuna kadar Rusya’dan yaklaşık 2,8 milyon turistin Türkiye’ye gelebileceğini tahmin ediyor.

14 Nisan’da Rusya Tur Operatörleri Derneği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, 2022 yılı sonuna kadar Rusya’dan Türkiye’ye turist akışının yaklaşık iki milyon kişiye ulaşabileceğini söylemişti.

Geçen yıl 4,7 milyon Rus tatilci Türkiye’ye gitti 

Yaptırımlar nedeniyle düşen uçuş sayısının turizm faaliyetlerini olumsuz etkileyeceğini söyleyen Lomidze, “Geçen yıl 4,7 milyon Rus tatilci Türkiye’ye gitti.

Bu yıl her şey hava taşımacılığına bağlı olacağı için şimdi kestirmek zor. 2 milyon Rus turist sayısına ulaşılırsa iyi bir sonuç olacağına inanıyoruz” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.