ATOR açıkladı... Türkiye turizmde en pahalı ilk beş ülke arasına girdi

Türkiye’de ortalama bir haftalık tur paketi fiyatı, 183 Bin Ruble'ye çıktı. Böylece Türkiye son yapılan zamlarla birlikte turizmde en pahalı ilk beş ülke arasına girmiş oldu.

03/08/2023 00:14
ATOR açıkladı... Türkiye turizmde en pahalı ilk beş ülke arasına girdi

Tur Operatörleri Birliği (ATOR) İcra Direktörü Maya Lomidze'nin yayınladığı raporuna göre, Rusya en ucuz turizm destinasyonu haline gelirken, Türkiye, Maldivler, Küba ve Sri Lanka’nın ardından en pahalı dördüncü ülke oldu.

Ağustos ayında Rusya'da turlar için ortalama fiyat sadece 79,8 Bin Ruble oldu. Böylece Rusya, en ucuz tatil destinasyonu haline geldi.

Tayland ve Mısır ucuzladı

ATOR'a göre, bu ay Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’a yapılan bir haftalık tatil ortalama 150 Bin Ruble'ye mal olurken, Tayland'a yapılan turlar için ortalama 175,8 Bin Ruble ödenmesi gerekiyor.

Türkiye, son aylarda en çok fiyat artışı yaşanan ülke oldu. Haberrus'ta yer alan habere göre, ortalama bir hafta tatil Türkiye’de 183 Bin Ruble'ye (1965 Amerikan Doları yada 52 Bin Türk Lirası) mal oluyor. Sri Lanka için 213 Bin Ruble, Küba için 238,8 Bin Ruble, Maldivler için ise 392 Bin Ruble ödemek gerekiyor.

Ayrıca, yüksek fiyatlar nedeniyle Türkiye'nin sahil beldelerine yaz turist akışının dinamiklerinin beklenenden önemli ölçüde düşük olduğunu kaydetti. Bununla birlikte, Türkiye Rusya’ya yakın olması nedeniyle, hala Rus dış turizminde bir numaralı destinasyon olma konumunu koruyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.