Asya ülkelerinde orta sınıf turizme dahil oldu

Son yıllarda düzenli büyüme gösteren Asya ülkelerinde, genişleyen orta sınıfın önümüzdeki yıllarda seyahate daha büyük bir bütçe ayıracağını öngörüyor.

08/11/2018 12:39
Asya ülkelerinde orta sınıf turizme dahil oldu

Çin 2030 yılına kadar dünyanın en çok turist ağırlayan ülkesi olmaya hazırlanıyor. Euromonitor International Araştırma Grubu'nun salı günü yayınladığı rapora göre, Çin turistlerin bir numaralı tercihi Fransa'yı geride bırakacak.

Londra'da Turizm Endüstrisi Konferansı çerçevesinde yayınlanan rapor, 2018 yılında Çin'i ziyaret eden kişi sayısının yüzde 5 artışla 1,4 milyara ulaşacağını, turizm gelirinde ise yüzde 11'lik artış yaşanacağını bildiriyor. Rapora göre 2030 yılında Çin'in turizm geliri 2,6 trilyon dolar olacak.

Asya ülkelerinde orta sınıf turizme dahil oldu 

Uzmanlar son yıllarda düzenli büyüme gösteren Asya ülkelerinde genişleyen orta sınıfın önümüzdeki yıllarda seyahate daha büyük bir bütçe ayıracağını öngörüyor. Euronews'te yer alan habere göre, Çin'in Fransa'nın önüne geçerek 1 numaralı turizm destinasyonu olmasında, Asyalı turistler önemli bir rol oynayacak.

Asya'ya yapılan seyahatlerin yüzde sekseninin bu kıtada yaşayan turistler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Euromonitor International seyahat analisti Wouter Geerts, Asya Pasifik ülkeleri vatandaşlarına zorunlu vize uygulamasının kaldırılmasının bölgenin turist sayısına olumlu yansıdığına dikkat çekiyor.

Asya bölgesine olan ilgi artacak

Ayrıca 2020 Yaz Olimpiyatları'nın Tokyo'da, 2022 Kış Olimpiyatları'nın ise Pekin'de düzenlenecek olması da Asya bölgesine olan ilgiyi arttıracak.

Wouter Geerts ayrıca turizmin Çin ekonomisinin temel taşlarından biri olduğunu hatırlatarak, Pekin yönetiminin son yıllarda bu sektöre yaptığı yatırımların ve turizm yanlısı politikaların sonuç vermeye başladığını kaydetti.

 

 

Yorumlar