Armağan Aydeğer: Acil tedbir, acil uygulama

Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, "Turizm sektörü tahminlerin üzerinde çok zor bir süreci yönetmeye çalışıyor. Tedbirlerin acilen uygulanmaya başlaması gerekiyor" dedi.

23/03/2020 15:21
Armağan Aydeğer: Acil tedbir, acil uygulama

Yazılı bir açıklama yapan Çanakkale Turistik Otelciler Derneği Başkanı Armağan Aydeğer, turizm sektörünün nefes alabilmesi için alınması ve acilen uygulanması gereken tedbirleri sıraladı:

1- Turizm sektörü tahminlerin üzerinde çok zor bir süreci yönetmeye çalışıyor. Türkiye genelinde milyonlarca çalışanı olan turizm sektöründeki İşletmelerin faaliyetlerinin tamamı sıfır noktasında, birçoğu faaliyetini durdurdu. Çalışan, İşletmeci, Yatırımcı herkes ekonomik süreç ile ilgili çok kaygılı.

Birçok işletme geçen kış döneminde zarar veya karsız çalıştı. Yine birçok işletme kış döneminde bu süreçte yatırımları, yenileme çalışmaları, devam eden borçları gibi çok sayıda nedenle banka kredisi kullandı,  sezon açılışı olan Mart ortasından itibaren çekler kesti. Günlük zorunlu ödemeler devam ediyor.

Özetle hasta acil kanamalı ve kan kaybediyor, kaybedecek vakit kalmıyor!

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ kapsamında ‘Kısa çalışma ödeneği’ ile ilgili bürokratik mevzuat çok acil çözüme kavuşturulmalı çalışan işveren kimsenin dayanacak gücü kalmadı.

Öneri olarak tüm başvurular olumlu kabul edilerek ödemeler başlatılmalı, inceleme süreci sonradan yapılmalı, yanıltıcı bilgi sağlayanlara geriye dönük işlem yapılmalı

2- Zor geçen kış döneminde dahi devam eden kriz ortamı Mart ayında zirve yapmıştır. SGK, STOPAJ vb vergi ödemelerindeki erteleme MART 2020 den itibaren geçerli olmalıdır. Açıklanan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ de herşey Nisan’dan itibaren ifade edilmiştir, ama yangın her yeri ateş altına Martta almıştır.

3- Konaklama vergisi uygulaması henüz uygulanmıyordu ve Nisan 2020’de uygulanacakken Eylül’e ertelenmesini memnuniyet ile karşılıyoruz. Ama devam eden ve Cirodan alınan Turizm Tanıtma Fonu Kesintisinin de aynı şekilde Eylül’e alınması gerekmektedir, kimse bir kazanç elde edemediği gibi ödeme yapacak gücü yoktur.

4- Sektörün bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesi ile ilgili Bankalar tarafından işletmelere herhangi bir bilgi sağlanmamıştır, sektör bu konuda hızlı hareket beklemektedir, işletmeler açısından  zaman kalmamıştır. Bürokratik süreçler pratik hayatta yaşanan acil duruma ayak uydurmalıdır, aksi halde sıkıntılar katlanmaktadır.

5- İşletmelerin Elektrik, Doğalgaz, telefon vb zorunlu enerji kullanım bedellerinde sübvansiyon uygulanması ile ilgili çalışma hayati öneme sahiptir.

6- Turizm sektöründeki işletmelere özel 1 yıl ödemesiz uygun faiz koşullarında minimum 60 ay vadeli kredi imkanı sağlanması sektörün yeniden ayağa kalkabilmesi için acil ve  zaruri bir durumdur, bu süreçlerdeki şartların kolaylaştırılması gerekmekte, bunun yanında süreçlerin çok hızlı çözüme ulaşmalıdır. Mevcut durumda gerek bürokratik süreçler, gerek istenen şartlar bu durumu imkan vermemektedir.

7- Ödenecek tüm genel ve yerel vergi ödemelerinin, cezaların, ecrimisil vb ödemelerin mevcut koşullar normalleşene kadar ertelenmesi konusu zaruri bir durumdur

 

Yorumlar