Antalya’ya gelen turist sayısı 15 milyonu geçti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu sene Antalya’ya gelen turist sayısının 15 milyonu geçtiğini açıkladı. Bakan Ersoy, “Hem gelir hem turist sayısı, pandemi öncesi turizmin en yoğun olduğu 2019 rakamlarının üzerinde" dedi.

06/11/2023 01:46
Antalya’ya gelen turist sayısı 15 milyonu geçti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antaya Kültür Yolu Festivali için Antalya'daydı. Ersoy, turizmde Türkiye genelinde 9 aylık verilere göre 42 Milyar Dolarlık bir rakama ulaşıldığını, yıl sonu için 55,6 Milyar Dolarlık gelir hedefine doğru ilerleme kaydedildiğini söyledi.

6 Şubat depremleri, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılar gibi pek çok olumsuzluğun etkilerinin yaşandığını anlatan Ersoy, Ekonomim'de yer alan habere göre, "Orta vadeli programı uygun bir şekilde yönetiyoruz. Bu açıdan sevindirici. Antalya geneline baktığımızda dün itibarıyla 15 milyon ziyaretçi sayısını geçti. Hem gelir hem turist sayısı, pandemi öncesi turizmin en yoğun olduğu 2019’un üzerinde. Bu da oldukça sevindirici” diye konuştu.

Kişi başı harcama 100 Doları buldu

Turizm gelirlerinde de ciddi bir artış yakalandığına işaret eden Bakan Ersoy, “2017 yılı sonunda 67 dolar olan kişi başı gecelik harcama, geçen yıl açıklanan rakamlara baktığımız zaman 100 doları buldu. Bu da politikamıza, stratejilerimize uygun bir şekilde sürecin geliştiğini gösteriyor. Bu da bizi oldukça sevindiriyor” değerlendirmesinde bulundu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.