Antalya’da Rus turist heyecanı… Gözler 10 Ağustos’ta

Turizm sektöründe ‘Rus turist’ sevinci yaşanıyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, “10 Ağustos itibarıyla Antalya’ya charter uçuşları başlayacak. Bu, mutlaka dış turizm anlamında özellikle Antalya bölgesinde bir hareket sağlayacak” dedi.

03/08/2020 13:50
Antalya’da Rus turist heyecanı… Gözler 10 Ağustos’ta

Geçen yıl 5 milyon 582 bin 763 Rus turistle tüm zamanların rekorunun kırıldığı Antalya’da turizmciler, Rusya’dan Türkiye’ye uçuşların başlayacak olmasının sevincini yaşıyor. Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre, 2015’te 2 milyon 838 bin 134, 2016’da 492 bin 349, 2017’de 3 milyon 796 bin 374 Rus turist Antalya’ya geldi. Turizm kentini, 2018’de 4 milyon 803 bin 860, geçen yıl ise 5 milyon 582 bin 763 Rus misafir ziyaret etti. Kente geçen yıl gelen 15 milyon 644 bin 108 turistin yüzde 35’ini oluşturan Ruslar, en çok deniz, kum ve güneş tatilini tercih ediyor.

TÜM TEDBİRLER ALINDI

Koronavirüs dolayısıyla yoğun tedbirlerin alındığı tesislerde, Rusya’dan İstanbul ve Ankara’dan sonra Antalya’ya da 10 Ağustos’ta charter uçuşların başlaması bekleniyor. İstanbul ve Ankara’ya gelen bazı Rusların tarifeli uçaklarla tatil için Antalya’ya geldiği belirtildi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizmin iç pazarla başladığını, Ukrayna ve İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerden uçuşların başlamasıyla dış turizm hareketliliğinin de olduğunu söyledi.

ÇOK ÖNEMLİ PAZAR

Rusya’nın hem Türkiye hem Antalya için birinci kaynak pazar olduğunu vurgulayan Yağcı, şunları kaydetti: “Bizim için çok önemli bir pazar. Rusya’dan, İstanbul ve Ankara uçuşları başladı, 10 Ağustos itibarıyla da Antalya’ya charter uçuşları başlayacak. Bu mutlaka dış turizm anlamında özellikle Antalya bölgesinde bir hareket sağlayacak. Almanya’dan seyahat uyarısının kaldırılması noktasında beklentimiz vardı. Almanya ile başlayıp, diğer Avrupa ülkelerinde de bu uyarının kaldırılıp Avrupa bölgesinde bir turizm hareketliliğinin ağustosta başlamasını öngörüyoruz.” İşletmelerde koronavirüs dolayısıyla tüm tedbirleri aldıklarına dikkati çeken Yağcı, en önemli önceliklerinin, sağlıklı turizm hizmeti sunmak olduğunu belirtti.

‘HER ŞEY DAHİL SİSTEMİNİ SEVİYORLAR’

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca da Kurban Bayramı’nda iç pazardaki hareketliliğin, sektöre can suyu olduğunu dile getirdi. Rusya pazarının önemine işaret eden Atmaca, “Antalya’ya, Rusya’dan uçuşların başlamasıyla sektörde hareketlilik yaşanacak. Ruslar, Antalya’da tatil yapmayı çok seviyor” dedi. Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kınay ise Rus misafirlerin en çok ‘her şey dahil’ sistemini tercih ettiğini, dolayısıyla Antalya’ya yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.

DÜNYAYA TÜRKİYE’DEN AÇILACAKLAR

Türkiye Rusya arasında hava ulaşımının açılmasıyla önümüzdeki dönemde İstanbul Havalimanı’nın Rus vatandaşları için sadece Türkiye’ye tatile gelmek için bir yol değil, dünyaya açılmak için pencereleri olacağına dikkat çekildi. İstanbul Havalimanı’na Rusya’dan gelen bir yolcunun istediği taktirde THY bağlantılarıyla bir dizi ülkeye ulaşabileceği vurgulandı. Rus vatandaşların İstanbul üzerinden gidebilecekleri ülkeler Sırbistan, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Mısır, BAE, Güney Afrika, Malta, Meksika ve Etiyopya olarak sıralandı. Avrupa Birliğinin koronavirüs önlemleri çerçevesinde Rus vatandaşlarına giriş yasağını uzatması nedeniyle Türkiye’nin bu durumda ulaşım için can simidi olacağı belirtildi. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir