Antalya’da daire kiralayan Rus vatandaşlarına uyarı… Tahliye riskiniz var

Antalya Valiliği’nden Rus haber ajansı TASS’a yapılan açıklamada, Antalya’da yaşayan, ancak ev sahibi ile herhangi bir resmi sözleşme yapmamış olan yabancı turistlerin tahliye edilme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

10/08/2023 12:27
Antalya’da daire kiralayan Rus vatandaşlarına uyarı… Tahliye riskiniz var

Antalya Valisi Ersin Yazıcı daha önce yaptığı açıklamasında, yetkililerin olası ihlallere ilişkin vatandaşlardan gelen bilgilere dayanarak yabancılar tarafından kiralanan konutlarda yerinde kontroller yapmayı planladıklarını söylerken, TASS haber ajansı, Antalya’da özellikle Ukrayna’daki askeri operasyon ve kısmi seferberlik sonrası birçok Rus ve Ukrayna vatandaşının yaşadığını hatırlattı.

Antalya’daki konutların mevzuata aykırı olarak kiraya verildiğinin tespiti halinde mal sahibine para cezası verildiğine dikkat çekilirken, evi kiralayan yabancı vatandaşların yasa gereği bu evde veya dairede kalma hakkı olmadığı için taşınmaya zorlanabileceği, kurallara uygun olarak bir otelde konaklayarak veya başka bir oda kiralayarak tatiline devam edebileceği eklendi.

Türkiye’de konut yatırımında Ruslar liderliğini sürdürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayında yabancılara yapılan konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 69,6 azalarak 2 bin 625’e gerilediğini bildirirken, bu dönemde yabancılara konut satışında ilk sırayı 733 konut ile Rusya vatandaşları aldı.

Ocak-mayıs döneminde de en çok konut yatırımını Ruslar yapmış, Rusya Federasyonu vatandaşlarına satılan konut adedi yüzde 44,4’lük artışla 5 bin 723’e ulaşmıştı. Türkiye genelinde haziranda yabancılara 2 bin 625 konut satılırken, yabancılara yapılan konut satışları, haziranda yıllık bazda yüzde 69,6 azalış kaydetti. Söz konusu ayda toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 3,1 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 1004 konut satışı ile Antalya aldı. Bu ili 760 konut satışı ile İstanbul ve 223 konut satışı ile Mersin takip etti. Yabancılara yapılan konut satışları ocak-haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,5 azalarak 19 bin 275 olarak gerçekleşti. Haziranda Rusya vatandaşları Türkiye’den 733 konut satın aldı. Rusya vatandaşlarını 333 konut ile İran, 175 konut ile Irak ve 168 konut ile Ukrayna vatandaşları izledi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.