Almanya havalimanları Türkiye'den 2 bin eleman alacak

Pandemide havalimanlarında görev alan binlerce personelini kaybeden Almanya, çözüm olarak Türkiye’den geçici ‘misafir işçi’ getirmek için harekete geçiyor.

27/06/2022 10:21
Almanya havalimanları Türkiye'den 2 bin eleman alacak

Pandemide havalimanlarında görev alan binlerce personelini kaybeden Almanya, çözüm olarak Türkiye’den geçici ‘misafir işçi’ getirmek için harekete geçiyor.

Federal Ulaştırma Bakanı FDP’li Volker Wissing, SPD’li Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve SPD’li Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil’in bu konuda uzlaştığı belirtilirken; Bild am Sonntag gazetesinde yer alan habere göre, bu konuda vakit kaybetmeden temmuzdan itibaren binden fazla ‘misafir Işçi’ statüsünde personel alımı gerçekleştirilecek.

Yurt dışından gelecek personel ne iş yapacak? 

Çalışma Bakanı Heil, gazeteye yaptığı açıklamada, “Federal hükümet, acilen ihtiyaç duyulan personelin geçici iş için yurtdışından Almanya’ya girmesine izin vermeyi planlıyor” dedi. Hürriyet'te yer alan habere göre Heil, her türlü sömürüyü engelleyeceklerini ve işverenlerin toplu sözleşme ücret tarifesi üzerinden ödeme yapması gerektiğini kaydetti ve işverenlerin gelecek personele konaklama imkânı sunması gerektiğini ifade etti.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise, yurtdışından gelecek personelin bagajların taşınmasında ve uçağa yerleştirilmesinde görev alacağını açıkladı. Havalimanlarındaki yer ve güvenlik personeli eksikliği nedeniyle Easyjet ve Lufthansa, yaz aylarındaki binlerce uçuşunu iptal etmek zorunda kalmıştı.

Alman Havayolu Taşımacılığı Şirketleri Birliği özel izin istedi

Alman Havayolu Taşımacılığı Şirketleri Birliği (BDL), havalimanlarındaki personel sorununa karşı çözüm olarak, yaklaşık 1 ay önce ilgili bakanlıklara mektup göndermiş ve Türkiye’de 2 bine yakın, kriterleri yerine getiren kalifiye personelin Almanya’da çalışmaya hazır olduğunu belirterek özel izin verilmesini istemişti.

Son olarak geçtiğimiz hafta sonu personel eksikliğinden dolayı birçok kişi saatlerce güvenlik kontrolündeki kuyrukta beklediği için uçaklarını kaçırdı. 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.