Almanya'da kapanma sinyalleri

Vaka sayılarında hızlı artışın sürdüğü Almanya'da kapanma tartışmaları başladı. Müstakbel hükümetten yetkililer kapanma seçeneğini son çare olarak dışlamadıkları mesajı verdi.

29/11/2021 13:49
Almanya'da kapanma sinyalleri

Almanya'da koronavirüs vakaları geçen cumaya göre 23 bin 444 artarak 76 bin 414 olarak açıklandı. 100 bin nüfusta haftalık vaka sayısı da yine artarak 438,2 oldu.

Sayıların bazı bölgelerderekor artış kaydetmesi nedeniyle Alman Hava Kuvvetleri bugün öğleden sonra yoğun bakımların dolduğu sınır eyaletlerinden Bavyera'da hasta alarak ülkenin kuzeyindeki başka hastanelere nakillere başlıyor. Airbus A310 MedEvac özel uçağıyla ilk hastalar güneydeki Memmingen'den Kuzey Ren-Vestfalya'daki Münster ve Osnabrück'e nakledilecek. Yoğun bakımlarda durumun kritik hal alması nedeniyle uçakla ağır hasta nakillerine genel olarak hazırlanıldığı da bildiriliyor.

Yeni hükümetten kapanma sinyalleri

Yeni kurulan ancak henüz göreve başlamayan SPD, Yeşiller ve FDP koalisyon hükümetinden kapanmaya kapı aralayan açıklamalar geldi.

Müstakbel hükümetin en güçlü partisi Sosyal Demokrat Parti'nin Eş Genel Başkanı Saskia Esken, önümüzdeki kış ülke genelinde bir kapanmaya gidilmesine karşı olduğunu, ancak böyle bir tedbiri tamamen dışlamadıklarını açıkladı. Esken, öncelikle bölgelerdeki durumun vahametine göre alınan tedbirlerin uygulanması ve kontrol edilmesi, sonucun beklenmesi gerektiğini kaydetti.

Yeni koalisyonda ikinci güç olan Yeşiller’in Eş Genel Başkanı ve müstakbel Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da kapanmayı ve aşı zorunluluğu uygulamasını reddetmediğini duyurdu. Mevcut düzenlemelerin sertleşmesini gerektiren ilave adımların atılabileceğini söyleyen Baerbock, bunun için önümüzdeki birkaç günde kaydedilecek gelişmelerin yakından izlenmesi ve sağlam bir analizi yapılması gerektiğini vurguladı. Baerbock, Alman toplumunda bölünmeye neden olan, tartışmalı aşı zorunluluğunun mevcut dalgada yardımı olmasa da gelecek için bir alternatif olabileceğine işaret ederek partisinin bunu ihtimal dahilinde değerlendirdiğini kaydetti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.