Almanya'da dengeleri değiştiren satın alma

Almanya’da yayınlanan günlük ekonomi gazetesi Handelsblatt'da yer alan habere göre, DER Touristik, FTI Group'u satın alıyor.

13/01/2023 12:27
Almanya'da dengeleri değiştiren satın alma

Habere göre müzakerelerde epey yol alındı, ancak anlaşmanın tamamlanması için ön koşul olarak FTI'nin bazı şirketleri tasfiye edip küçültülmesi isteniyor. Haberde operasyonun gerçekleşmesi ile TUI’nin yıllardan beri elinde tuttuğu seyahat endüstrisi pazarı liderliğini yitireceği, liderliğin DER’e geçeceği belirtiliyor.

Turizmgazetesi'nin aktardığına göre, haberde bu durumun rekabet otoriteleri tarafından nasıl değerlendirileceğinin önemli olduğu bu konuda bir başka zorlu sınavın aşması gerekeceği, zira bu durumda ortaya çıkacak grubun pazara hakim olacağı ifade ediliyor.

DER Grubu

DER Touristik, büyük mağazacılık devi REWE Group bünyesinde faaliyet gösteren, Almanya seyahatendüstrisi pazarının 3'üncü büyük grubu olma özelliğini taşıyor.

Grubun bünyesinde; DERTOUR, Jahn Reisen, ITS, Meiers Weltreisen, Travelix, Kuoni, Helvetic Tours, ITS Coop Travel, Billa Reisen, Koning Aap, Apollo, Exim Tours ve Fischer dahil olmak üzere 20'den fazla tur operatörü bulunuyor.

Grubun konaklama alanında da; Sentido, Aldiana, Calimera ve COOEE markaları ve 2.300 seyahat acentesi var.

FTI Grubu

FTI Group'un yüzde 75,1’i Mısırlı işadamı Samih Sawiris'e (Orascom) ait. FTI’ın; Hırvatistan, İspanya, Mısır, Yunanistan, İtalya, Malta, Fas ve Türkiye'de kendine ait 62 oteli var. FTI’ın ayrıca; tur operatörlüğü alanında da FTI Touristik ve destinasyon yönetim şirketi Meeting Point International, 5vorFlug, araç kiralama acentesi driveFTI ve seyahat satış televizyon kanalı Sonnenklar.TV'nin yanı sıra B2B çevrimiçi konaklama sağlayıcısı Youtravel'in de ortağı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.