Almanya Büyükelçiliği'nden Schengen açıklaması... En çok Türkiye'ye vize veriyoruz

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'de 2023 yılında yaklaşık 100 bin Schengen vizesi verildiğini duyurarak, "Almanya şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'dekinden daha fazla vize vermiyor" açıklamasını yaptı.

06/06/2023 12:56
Almanya Büyükelçiliği'nden Schengen açıklaması... En çok Türkiye'ye vize veriyoruz

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından Schengen vizesine yönelik bir paylaşım yapıldı. Cumhuriyet'te yer alan habere göre açıklamada, "Türkiye'de Ankara, İstanbul ve İzmir'deki Alman dış temsilcilikleri Ocak-Mayıs 2023 döneminde yaklaşık 100 bin Schengen vizesi vermiş olmaktan gurur duymaktadır. Bu sayı 2022'nin aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artmış ve yeniden pandemi öncesi 2019 yılındaki seviyeye ulaşmıştır.

Buna ek olarak, 2023 yılında 18 binden fazla ulusal vize düzenlemiş bulunuyoruz. Almanya şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'dekinden daha fazla vize vermiyor. Bu, vize birimlerindeki 112 çalışanımızın özverili çabaları sayesinde mümkün olmaktadır" denildi.

Türkiye vatandaşlarına yönelik Schengen vizesi sorunu ise, devam ediyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya her iki kişiden birinin vizeyi alamadığına dikkat çekerken, tur şirketleri de vize sebebiyle zarar etmeye başladığını söylüyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.