Alman turist '2024'te de tatile devam" dedi

Otel kanal yönetim sistemi SiteMinder‘ın, 800’ü Almanya’da olmak üzere, 10 bin kişi ile yaptığı “Değişen Gezgin Raporu 2023“e göre (Changing Traveler Report 2023), Almanların yüzde 90’ı 2024 yılında da en az bu yıl olduğu kadar seyahat etmek istiyor.

30/09/2023 18:50
Alman turist '2024'te de tatile devam" dedi

Katılımcıların yüzde 37’si 2023 yılındakinden daha fazla seyahat etmek istediğini belirtirken, yurt dışı tatili planlayanların oranında büyük bir artış kaydedildi. Araştırmaya katılanların içinde ‘tatilimi yurt dışında geçireceğim‘ diyenlerin oranı bir yıl içinde yüzde 32’den yüzde 55’e yükseldi.

Yükselen fiyatların Almanları tatilden vazgeçirmediği belirtilen raporda “İnsanlar seyahatten vazgeçmek yerine tasarruf etmeyi etmeyi tercih ediyor. Bunların içinden yüzde 25’lik kesim daha ucuz odada kalmayı yeğliyor. Geriye kalanlar spa, mesaj gibi diğer harcama kalemlerinden kısıyor.

Konaklama beklentleri değişti 

Araştırmaya katılanların yüzde 52’si konaklama beklentilerinin değiştiğini belirtiyor. Yüzde 24’lük kesim harika deneyim beklerken yüzde 22’si aile ve arkadaşlar için yeterli alan bulunmasını önceliyor. Tatil ve işi birleştirme isteğinin azaldığı belirtilen raporda, geçtiğimiz yıl yüzde 29 olan bu seyahat türünü tercih edenlerin oranının bu yıl yüzde 21’e gerilediği kaydedildi.

Katılımcıların yüzde 3’te 1’i otellerde personel yetersizliğinden kaynaklanan sınırlı hizmet durumunu tolere edebileceğini belirtirken, yarıdan fazlası konaklama merkezleri ile ilgili değerlendirme yaparken muhtemelen veya büyük ihtimalle yapay zekadan yararlanacağını beyan ederken, Almanya özelinde bu oran yüzde 23 olarak ölçüldü.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.