Ali Kızıldağ'dan Konaklama Vergisi'nde 'Avrupa Modeli' önerisi

Antalya Calista Otel Genel Müdürü Ali Kızıldağ, sektöre getirilecek olan konaklama vergisinin Avrupa modellerindeki gibi uygulanmasının daha uygun olacağını söyledi.

22/11/2022 12:35
Ali Kızıldağ'dan Konaklama Vergisi'nde 'Avrupa Modeli' önerisi

Antalya Calista Otel Genel Müdürü Ali Kızıldağ, turizm sektörünün dünyada yaşanan savaşlardan dolayı olumsuz yönde etkilendiğini ifade ederek, "Turizm barış ortamında gelişen ve büyüyen bir sektördür. Barışın tüm dünyada hakim olmasını gönülden istiyoruz" dedi.

Kızıldağ, sektöre getirilecek olan konaklama vergisinin Avrupa modellerindeki gibi uygulanmasının daha uygun olacağını söyledi.

 

"KONAKLAMA VERGİSİNİN OLUMSUZ TARAFI VAR"

Ali Kızıldağ, "Bence olumsuz bir tarafı var. Şöyle ki, turizm sektörü yıllardır sıkıntılar karşısında kriz süreçlerini yöneterek bu günlere geldi. Bir yıl iyi, bir yıl kriz şeklinde süregelen bir döngüsü var. Pandemi de inanılmaz büyük sıkıntılara yol açtı. Çok büyük küresel bir krizi yönetmek zorunda kaldık. Hem maddi olarak hem de insan kaynağı olarak ciddi kayıplar verdik. Bu yıl hakikaten pandeminin yaraları sarıldı.

Özellikle bu yıl tesislerin yenilenmesi ve altyapının güçlendirilmesi anlamında yeni yatırımlar konusunda büyük sıkıntılar vardı. En azından beş yıl, iyi geçen sezonlarla yatırım için fon oluşturulmalı. Sonuçta bu tesisler dünyayla rekabet halinde. Rakip destinasyonlar ekonomik olarak çok güçlüler. Bu nedenle turizm sektörü bu ülkenin geleceği ve dinamikleri açısından büyük önem arz ediyor.

AVRUPA'DAKİ SİSTEM GİBİ OLMALI

Türkiye'de sektörün içinden bir bakanla süreçler çok doğru yönetiliyor. Hem kamu hem de özel sektör süreçlere katkıda bulunuyor. Zaten turizm sektörü deneyimli. Bu nedenle sektör üzerindeki vergi yükünün birkaç yıl daha hafifletilerek devam etmesi görüşünü benimsiyorum.

Bu süreç daha tam olarak netleşmese de hem otelden hem acenteden alınacak şeklindeki uygulama, Avrupa'daki sistem gibi olmalı. Avrupa'da ayak bastı gibi bir kere para alınıyor. Bu şekilde çok daha pratik olacaktır. Bir sürü soru işaretini de yok edecektir. Tüketici tarafından da bilindik olması nedeniyle, sıkıntı olmayacağı kanaatindeyim" dedi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.