Ali Bilir: Bu fotoğrafta olamayacağımı söyleyip istifa ettim ve aday oldum

Geçtiğimiz günlerde TÜRSAB Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Ali Bilir, düzenlediği toplantıyla TÜRSAB Başkan adaylığını açıkladı. Bilir, yeni yönetimde olup olmadığını Bağlıkaya’ya sorup olumsuz yanıt aldıktan sonra adaylığını açıkladığı yönündeki iddiaya ise, Başkanla yaptığım görüşmede söylediklerim o şekilde algılanmış’ dedi.

19/09/2022 19:09
Ali Bilir: Bu fotoğrafta olamayacağımı söyleyip istifa ettim ve aday oldum

TÜRSAB’ın 50. yılında, 50 yıllık hayat birikimiyle yeni bir başlangıç yapmak için TÜRSAB 25. dönem başkan adaylığını açıkladığını belirten Bilir yaptığı açıklamada, "Son süreçte yaşanılan gelişmeler çözümsüz yaklaşımlar, uzlaşmasız ilkeler ve acentalarımızdan gelen yoğun talepler doğrultusunda aday olmam gerekliliği ortaya çıktı. Çünkü benim için yeni bir görev ve sorumluluk almak artık kaçınılmaz bir hale geldi. Son süreçte yaşanılan gelişmeler çözümsüz yaklaşımlar, uzlaşmasız ilkeler ve acentalarımızdan gelen yoğun talepler doğrultusunda aday olmam gerekliliği ortaya çıktı.

Bundan beş yıl önce mevcut başkanla yola çıktık

23.Dönem Genel Kurulunda 22. Dönem Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri Genel Kurula katılan üyeler tarafından ibra edilmedi. Aklanmadı. Bugün gelinen noktada ise şu fotoğrafı görüyoruz. Mevcut başkanın, 23. ve 24. dönemlerde karşısına aday olarak çıkan 22. Dönem yönetim kurulu üyeleri için “Aklanda gel” aday ol. “TÜRSAB’la yaptığın ticaretin hesabını ver. TÜRSAB’ı 150 milyon dolar borç batağına düşürdünüz. TÜRSAB’ın her şeyine haciz getirttiniz” dedikleriyle bugün Kasım ayı sonunda yapılacak olan 25. Dönem seçimlerine birlikte girme kararı alıp kol kola girmeleri beş yıl önce Bize Değişim Gerek bize diyenlerin yola çıkış ilkeleri ile ters düşen bir durumun fotoğrafıdır.

Açıklama bekliyoruz

Bu fotoğraf bize gösteriyor ki sayın başkanın yoldan şaştığının ve ilkelerinden saptığının en büyük kanıtıdır. Şimdi başkanın vermesi gereken cevaplar vardır. Başkanın cevap vermesini, açıklama yapmasını bekliyoruz, istiyoruz ve talep ediyoruz. Bugün başkanla birlikte kol kola giren acentalar tarafından aklanmayan eski yöneticilerinde cevap vermesini, açıklama yapmasını bekliyoruz. TÜRSAB üzerinden yaptıkları planların, hesapların neler olduğunu çok iyi biliyoruz

Her şey şeffaf olacak

Herkes için açık kapı anlayışıyla birlikteyiz, kucaklaşacağız. Yönetim sürecinin hiçbir aşamasında griye yer olmayacak, her şey şeffaf olacak. Cumhuriyeti’mizin 2. yüzyılında gelişen teknoloji ve yenilikleri dikkate alarak, turizm endüstrisinde hak ettiğimiz konuma ulaşmak için hep birlikte çalışacağız. Turizm endüstrisindeki ekosistemi oluşturan tüm paydaşlar ve bileşenlerle birlikte sıkı ilişkiler kuracağız. Sorumluluğumuzun farkındayız, sorunlarımızın çözümü için karar alıcılarla tüm iletişim kanallarını etkin bir şekilde kullanacağız. "

15 gün önce istifa ettim

16 yıl önce TÜRSAB’a üye olduğunu ve o günden bu yana birliğin her kademesinde görev yaptığını anlatan Ali Bilir, 23. dönem yönetim kurulu üyeliği ve 24. dönem başkan yardımcılığı görevinde olduğunu, 15 gün önce istifa ettiğini ifade etti. Acentaların tüm sorunlarını yaşayan ve bilen bir insan olduğunu söyleyen Ali Bilir, Türkiye’ye gelen ziyaretçiler ve ülkeye döviz girdisinin sağlanmasında lokomotif sektörlerden birinin turizm ve çalışma alanının da seyahat acentacılığı olduğunu kaydetti.

23.dönemde aday olanlar 22. dönemde yönetimdeydi

Bundan 5 yıl önce mevcut başkanla birlikte yola çıktıklarını belirten Bilir, 20 yıl boyunca TÜRSAB’ı yöneten anlayışın yanlışlarına karşı çıktıklarını söyledi. TÜRSAB üzerinden ticaret yapan, acentelerle ticaret yapan, birliği borç batağına sokan yapıya karşı geldikleri için Firuz Bağlıkaya ile bir araya geldiklerini ifade eden Ali bilir, “23. dönem genel kurulda acenteler eski yönetimi ibra etmedi. 23. dönem seçiminde başkan adayı olan kişi 22. dönemde yönetimde olan insanlardı. Bugün başkan, şimdi o insanlarla 25. genel kurul için kol kola girdi. Bu bize, sayın başkanın yoldan şaştığını, ilkelerinden vazgeçtiğini, değişim hareketinin ilkelerini yok saydığını gösteriyor. Bu nedenle başkanın ve 22. dönem yönetim kurulu üyelerinin vermeleri gereken cevaplar var.”

Bağlıkaya’ya ‘Yeni yönetimde var mıyım?

Yeni genel kurulda ya eskiye dönüşün yolunun açılacağını ya da eskiye dönüş yok denileceğini kaydeden Ali Bilir, Firuz Bağlıkaya’ya ‘yeni yönetimde var mıyım?’ diye sorup olumsuz yanıt aldıktan sonra aday olduğu yönündeki iddia ilgili soruya ise “TÜRSAB’da başkan yardımcılığı görevinden istifa ettim, ancak yönetim kurulu üyeliğim devam ediyor.

TÜRSAB ticaret yapabilir

TÜRSAB’ın hizmetlerden bedel almayacağını, aidat ödemeleri konusunda acentelere yardımcı olacağını, umre turlarındaki 60 dolarlık harcı kaldıracağını ve şube kuruluş ücretini yarıya indireceğini vaat eden Ali Bilir, “Borçlu bir kurum olan TÜRSAB’ı nasıl finanse edeceği’ şeklindeki soruya ise “TÜRSAB şu anda geçimini acentelerinden cebinden sağlıyor. Aidatlar yüksek. Mali olarak bunun birçok alternatifi var. Burası bir birlik. TÜRSAB’ın şu anda aşırı bir savurganlığı var. Önce bu savurganlığın önüne geçeceğiz. Savurganlığın önleyince otomatikman tasarruflar ortaya çıkıyor. TÜRSAB’a değişik şekillerde devlet üzerinden gelir yaratılabilir. TÜRSAB ticaret yapsa dahi bunu üyeleriyle yapmayacak. TÜRSAB otel, kongre merkezi işletebilir. Başka kurumlarla ticaret alanlarına girebilir.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.