Alanyalı turizmcilerden çağrı: Tek çare devletimizin elini taşın altına koyması!

Rusya’da okulların tatil olmasına rağmen uçuş sayısının yetersiz ve tarifeli sefer fiyatlarının yüksek oluşu, sezon başlangıcında umulan Rus turist talebine engel oldu. Bu soruna çözüm üretmeye çalışan turizm sektörü temsilcileri "Tek çare devletimizin elini taşın altına koyması" diyor

06/05/2022 12:18
Alanyalı turizmcilerden çağrı: Tek çare devletimizin elini taşın altına koyması!

 

Alanya, savaşa rağmen Rus pazarından beklediği hareketliliğe henüz kavuşamadı. Yeni Alanya Gazetesi’nden Gülşah Anak’ın haberine göre, Okulların tatil olduğu Rusya’da yeterli sayıda uçak olmaması ve mevcut uçakların bilet fiyatlarının çok yüksek olması, Alanya ve bölgeye Rus turist akışının beklenen düzeye ulaşmasına engel oldu. Konuyla ilgili Yeni Alanya’ya özel açıklamalar yapan sektör temsilcileri, Türk turizmi için belirleyici rolü olan Rus pazarındaki bu sorunun charter seferlerin arttırılması ile çözülebileceğini belirttiler.

‘İSTENİLEN TALEP ÇEKİLEMİYOR’

ALTİD ve ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, “Tarifeli uçuşların maliyetleri çok fazla olduğu için istenilen talep çekilemiyor. Biz Türk turizmi olarak Rus pazarına her fiyatta hitap edebiliyorduk. Yani her fiyat aralığına koltuk verebiliyorduk. Ama tarifeli uçakların maliyetinin yüksek olması nedeniyle şu an için istediğimiz talebi oluşturamıyoruz, Tarifeli değil de charter bazındaki uçuşların artması bu durumu iyileştirecek. Çalışmalar devam ediyor. Zor bir pazar. İnşallah mevcut durumdan daha da iyiye gideriz. Çözüm sadece tarifeli uçuşlar değil charter seferlerin arttırılmasında. Tarifeli uçaklarda maliyetler çok yüksek. Belirttiğim gibi Rus pazarı ile yoğun olarak çalışılıyor. Türk turizmi için belirleyici bir pazar. Özellikle Rusya ile çalışan oteller için son derece belirleyici bir pazar. Tesislerimiz yani otel sektörü yapılan tüm çalışmaları ve gelişmeleri yakından takip ediyor. Buna göre açılış tarihlerini güncelliyorlar. Yapılan çalışmaları destekliyoruz. Durumun bir an önce olumluya dönmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

'BU SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZMELİYİZ’

Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, “Savaşa bağlı olarak Rus pazarında gelişen bu açığı Avrupa pazarıyla telafi etme girişimindeyiz Türkiye olarak. Ambargo gibi nedenlerden dolayı süreç Türkiye'nin aleyhine ilerliyor. Ama yine de biz umudumuzu kaybetmiş değiliz. Türkiye’ye turist gelecekse, önceden söylediğim gibi Avrupa’dan gelecektir. Özellikle İngiltere ve Orta Avrupa ülkelerindeki hareketliliği görüyoruz. Aslını isterseniz biz umudumuzu Avrupa pazarı üzerine bağladık. Ama Rusya’dan da ne kadar turist gelirse bizim için o kadar iyi olur. Mevcut uçak krizi ile ilgili en büyük sorun bildiğiniz gibi maliyetlerin fazla olması. Yani uçakların yakıt sorunu. Bu konuyu bir an önce çözmemiz gerekir. Rusya’nın bu konuda çok çözüm yanlısı olacağını zannetmiyorum. Dışarıya turist gitmesin diye engel olmaya çalışabilir. Ama Rus turistin gitme ihtimali olan Türkiye dahil ülkeler, çeşitli destekler yapabilir. Ama bizim içinde bulunduğumuz durum da belli. Bunun bir çaresini bulmak zorundayız. Bu konuda acentelere sübvanse yapılabilir. Buraya getirdikleri uçak başına, yakıt giderleri için belli bir katkı ödenebilir. Devletimiz döviz bazında turizmden büyük bir beklenti içinde. Bu nedenle devletimizin elini taşın altına koyması lazım. Gelecek olan dövizler için kendimizi bir miktar riske atmamız gerektiğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

‘BAKAN ÇAVUŞOĞLU DA DEVREDE’

ALTAV ve ALÇED Kurucu Üyesi, turizmci Metin Erdem ise şunları söyledi: "Her yıl yatak arzı yüzde 25 artıyor. Geçen yılın turist sayısının en az yüzde 25 üzerine çıkmalıyız ki geçen yılın yatak doluluk oranını yakalayalım. Bu oranı kısa vadede yerli ve diğer pazarlarla kapatmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle Rus uçaklarının kiralanması Antalya’ya inen turist sayısına ve otellerin doluluk oranına ciddi katkı yapacaktır. Türk turizmi 1991 Irak-İran savaşından bugünkü Rusya-Ukrayna savaşına kadar çok sorunla baş başa kaldı. Uluslararası problemlerin veya krizlerin çözüm adresi hep hükümetler olmuştur.

Turizmcilerin bu ölçekteki sorunları kısa vadede kendi başlarına çözmeleri mümkün değildir. Bugünkü hükümet ABD ve AB’nin Rusya'ya ilişkin uyguladığı yaptırımlara uymayarak cesur bir adım attı ve krizi fırsata çevirmeye çalışıyorlar. Palyatif (geçici-etkisi zayıf) tedbirler yerine kısa vadede en etkili çözüm Ukrayna ve Rus havayollarına ait uçakların Türk bayrağı ile uçurulmasıdır. Bizim turiste ihtiyacımız var. Onların da yatan uçaklarının maliyet sorunu var. THY, Ukrayna uçaklarının 6 adetini kiraladı. Güzel bir adım. Rusya havayolu Aeroflot'un 571 uçamayan uçağının 100 adedini kiralasak bile açığı kapatırız. Yakında Putin ve Erdoğan görüşmesinde bu konunun çözüleceğine inanıyorum. Alanyalı Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da Rus mevkidaşı Lavrov ile uçak konusunu görüştü. Son noktayı liderler koyacak."


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.