Aksoy Holding'ten Bodrum'a otel ve marina geliyor

200 Milyon Euro yatırımla Bodrum’da 75 villadan oluşan lüks 'Epique Island' projesini hayata geçiren Aksoy Holding’in CEO’su Batu Aksoy, yeni yatırımları açıkladı.

18/08/2019 23:32
Aksoy Holding'ten Bodrum'a otel ve marina geliyor

İstanbul’daki Conrad Otel’in sahibi Aksoy Ailesi, grubun amiral gemisi Turcas Petrol’ü Shell’le birleştirdikten sonra yeni yatırımlarına hız verdi. Akaryakıtın yanına enerjiyi, turizmin yanına gayrimenkulü ekleyen grubun gayrimenkul için seçtiği yer ise, ailenin sevdiği ve yazlarını geçirdiği Bodrum oldu. 6 yılın sonunda toplam 200 Milyon Euro yatırımla hayata geçen 75 villalık lüks ‘Epique Island’ projesi tamamlandı.

Akşam Gazetesi'nden Şenay Büyükköşdere'nin haberine göre; Aksoy Holding’in ikinci kuşak yöneticilerinden ve grubun CEO’su Batu Aksoy, projede dünyada da trend olan ‘yalınayak lüks’ mottosunu uyguladıklarını, fiyatları 2.3 Milyon ila 6 Milyon Euro arasında değişen villaların yabancılardan büyük ilgi gördüğünü söyledi.

DÜNYA MARKALARI BURADA

Neden Bodrum’u seçtiniz?

Son 10-15 yılda Bodrum dünyada bir marka haline geldi. Edition’dan Mandarin’e Swissotel’den Kempiski’ye çok önemli uluslararası markalar buraya geldi. Bodrum Saint Tropez’in, İbiza’nın Mikanos’un alternatifi oldu.

‘Yalınayak lüks’ten bahsediyorsunuz. Nasıl bir trend bu? Epique Island’ın diğer projelerden farkı ne oldu?

Bu proje için Güney Afrikalı mimarlık firması SAOTA’yla anlaştık. Açık yaşam mimarisinde çok iyiler. ‘Bodrum'un mimarisine habitatına çok saygılı bir proje yapın’ dedik. Öyle de oldu. Adadaki doğal eğimi de koruyarak sadece yatay mimari kullandık. Evlerin tamamını doğal taşlarla kapladık. Hatta taşların bir kısmı buranın arazisinden çıktı.

Burada doğal yaşamın hissedildiği bir köy havası yaratmak istedik. Dünya da artık lüksün doğal yaşamla birleşmesi ön plana çıkıyor. Buna ‘barefoot luxury’ yani yalınayak lüks diyoruz. Çünkü bizim lüksten kastımız, ‘yalınayakla girebileceğin kadar rahat olduğun yer’ aslında. Yabancılar da artık bunu istiyor. Her yere palmiyeler koymak yerine sadece bu bölgenin ağaçlarını kullandık. Biraz daha vahşi bir peyzaj yaptık. Bozulmamış bir doğa, yolların arasında kayalar çevrede kaktüsler var.

YARISINI YABANCILAR ALDI

Satışlar nasıl? Müşteriler kimler?

Satışların yarısını yabancılara yaptık. Önce 6 Milyon Euro'luk en pahalı villalar satıldı. Azerbeycan, Kazakistan, Fransa’dan müşterilerimiz oldu. Tabii normal bir zaman olsa şimdiye kadar bu projedeki villaların çoğu satılmış olurdu. Biz henüz yarıya gelmedik. Ancak son zamanlarda kredi faizlerindeki düşüşün de etkisiyle kapımızı çalanların sayısı arttı.

OTEL VE MARİNA YAPMA PLANIMIZ VAR

Projeye şu ana kadar toplam 200 Milyon Euro yaptığınızı söylediniz. Peki, yaptığınız bu yatırımın devamı gelecek mi?

Evet, gelecek. Projenin ikinci fazında da toplam 50 Milyon Euro yatırımla çok lüks bir otel ve marina yapma planımız da var. Onları hayata geçirmek için ÇED raporumuzun çıkmasını bekliyoruz.

TURİZM, TURKİYE’NİN OLMAYAN PETROLU

Fiyatlar eski seviyelerine çıktı mı?

Biz ortalama 180 Euro'dan satıyorsak böyle bir otelin hakkı aslında 250-300 Euro. Zamanla yükselecektir. Bence Türkiye’nin en en gelişmeye açık sektörü turizm. Potansiyel çok yüksek. İnanılmaz tarihi mirasımız, kıyılarımız var. 40 milyon turist, 35 Milyar Dolar gelirden söz ediliyor. Ben bunu çok rahat 70 milyon yapabileceğimize inanıyorum, kişi başına geliri de şu anki 600 Dolar seviyesinden 800 Dolara çıkarması işten bile değil. Bu da 50 Milyar Dolar gelir demek. Ben turizmi Türkiye’nin olmayan petrolü olarak görüyorum. Bu bizim için büyük bir şans.

Conrad’da doluluk oranı yüzde 82'ye kadar çıktı

Conrad İstanbul Bosphorus’ta da yatırıma gitmiştiniz. Nasıl şu anda orada durum?

Son 5 yılda İstanbul’da turizme 70 Milyon Dolar yatırım yaptık. Conrad’ın bizde olmayan hisselerini aldık, sonra da ciddi bir yenilemeye gittik. Oda sayısını 555’e düşürüp, süitlerin sayısını artırdık. Bu sezon İstanbul’da güzel bir artış var.

Son yıllarda Avrupalı ve Amerikalı turist düşüş eğilimindeydi. Şimdi tekrar yükselişe geçtiğini görmeye başladık. Bu mükemmel bir haber. Otelimizde Türk turistten sonra ilk sırada Suud’lar var. Onu Amerikalılar ve İngilizler takip ediyor. Temmuzu yüzde 82 dolulukla tamamladık.

Yorumlar