Airbnb, evlerin içine kamera yerleştirilmesini yasakladı

Airbnb, evlerin içine güvenlik kamerası konulmasının tamamen yasakladı. Daha öncesinde oturma odası veya koridor gibi ortak alanlara belli şartlar karşılığında kamera koyulabiliyordu.

12/03/2024 13:52
Airbnb, evlerin içine kamera yerleştirilmesini yasakladı

Airbnb'nin Topluluk Politikası ve Ortaklıklardan Sorumlu Başkanı Juniper Downs, "Bu değişiklikler konuklarımıza, ev sahiplerimize ve gizlilik uzmanlarımıza danışılarak yapıldı. Politikalarımızın küresel topluluğumuz için işe yaramasını sağlamak amacıyla geri bildirim almaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Patronlar Dünyası'nda yer alan habere göre uygulama, 30 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Ev kiralama uygulaması Airbnb, hem ev sahiplerini hem de misafirleri yakından ilgilendiren bir kural değişikliğine gittiğini duyurdu. Şirket, paylaştığı bir blog gönderisiyle dünya çapında kiralanan evlerin içine kamera yerleştirilmesini tamamen yasakladığını açıkladı. Airbnb, paylaştığı açıklamada misafirlerin “mahremiyetine öncelik verme” amacıyla böyle bir hamle yapıldığını söylüyor.

YASAK 30 NİSAN’DA BAŞLIYOR

Airbnb, normalde oturma odası veya koridor gibi “ortak alan” olarak nitelendirilen yerlere güvenlik kamerası yerleştirmeye belli şartlarla izin veriyordu. Bu şartlar da ilanlara evde kameranın olduğunu eklemek ve kameraları kolayca görünen yerlere koymaktı. Tabii ki banyo ve yatak odası gibi yerlere kamera yerleştirmek yasaktı. Bugünkü karar ise evlerin içine hiçbir şekilde kamera koyulamayacağını gösterdi. 30 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek, evin dışına güvenlik kamerası koymak ise bazı şartlar sağlanırsa serbest olacak.

Buna göre ev sahipleri, ilanlarda dışarıda kamera olduğunu ve bu cihazların nerede olduğunu belirtmek zorunda olacak. Tabii ki dışarıya koyulan ve içeriyi gözetleyen kameralara da izin verilmeyecek. Ayrıca “mahremiyet alanı” olarak sayılabilecek belli dış mekânlarda da kamera yasak olacak.

Airbnb’nin bu hamlesi, son zamanlarda farklı ülkelerdeki konukların şikâyetlerinin ardından geliyor. Birçok kişi, evlerde gizlenmiş kameralar bulduklarını iddia ediyordu. Ev içindeki kameralar tamamen yasaklansa da kural değişikliğinin bu tarz gizli kameralarının önüne geçip geçmeyeceğini bilinmiyor.

“AIRBNB KONUK VE EV SAHİPLERİNİN BİLDİRİMLERİNİ ALACAK”

Airbnb'nin Topluluk Politikası ve Ortaklıklardan Sorumlu Başkanı Juniper Downs, "Amacımız, topluluğumuza Airbnb'den neler bekleneceği konusunda daha fazla netlik sağlayan yeni ve net kurallar oluşturmaktı.

Bu değişiklikler konuklarımıza, ev sahiplerimize ve gizlilik uzmanlarımıza danışılarak yapıldı. Politikalarımızın küresel topluluğumuz için işe yaramasını sağlamak amacıyla geri bildirim almaya devam edeceğiz." dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.