Aeroflot erkeklere bilet satmayı durdurdu... Seferberlik sonrası uçaklarda yer kalmadı

Rusya'da kısmi seferberlik çağrısından sonra tek yönlü uçuşlarda biletler hızla tükenmeye başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 300 bin yedek askeri gücü harekete geçirecek kısmi seferberlik çağrısından sonra Rusya çıkışlı tek yönlü uçuşlarda biletler hızla tükenmeye başladı.

21/09/2022 22:19
Aeroflot erkeklere bilet satmayı durdurdu... Seferberlik sonrası uçaklarda yer kalmadı

Putin'in sabahın erken saatlerinde televizyonda gerçekleştirdiği açıklamadan sonra askere gidebilecek yaştaki erkeklerin ülkeyi terketmesine izin verilmeyeceği endişeleri ortaya çıktı.

Savunma Bakanı Sergei Shoigu yalnızca profesyonel askeri tecrübeye sahip kişilerin göreve çağırılacağını, öğrencilerin ve yalnızca zorunlu askerliğini tamamlayan gençlerin muaf olduğunu belirtse de, Google Trends verileri, Rusya'nın en popüler uçak bileti sitesi Aviasales için aramaların keskin arttığını gösterdi.

Moskova'dan İstanbul'a ve Erivan'a aktarmasız uçuşlarda biletler tükendi

Aviasales verilerine göre Moskova'dan İstanbul'a ve Erivan'a aktarmasız uçuşlarda biletler tükendi. Türkiye ve Ermenistan, Rus vatandaşlarının vizesiz ülkeye girmesine izin veriyor.

Moskova-Tiflis gibi aktarmalı rotalarda da yer kalmadığını gösteren Aviasales verilerine göre başkentten Dubai'ye en ucuz biletin fiyatı da 5 Bin Dolara tırmandı.

Aeroflot'tan karşı hamle geldi

Bu arada, Rus erkeklerinin yurt dışına çıkma çabasına Aeroflot'tan karşı hamle geldi. Rus devletine ait havayolu şirketi Aeroflot, 18-65 yaş arasındaki erkeklere yurt dışına bilet satışına kısıtlama getirdi.

Türkrus'ta yer alan habere göre, şirketten yapılan duyuruda; bu yaş aralığındaki erkeklere bilet satışı için Savunma Bakanlığı'ndan seyahat onay kartı talep edecek. Söz konusu kartı ibraz edemeyenlere bilet satışı yapılmayacak.

Putin'in seferberlik ilan etmesiyle Rus erkeklerin yut dışına çıkmak için yoğun talep gösterdiği biletler kısa sürede tükenmişti. Özellikle vize talep etmeyen ülkelere bilet kalmadığı bildirilmişti. Aeroflot'un bu kararının bilet alıp uçuşunu bekleyenleri de kapsayacağı açıklandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.