AB, uçaklarda ve havaalanlarında maske zorunluluğunu kaldırdı

Avrupa Birliği Seyahat Güvenlik Ajansı (EASA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden bugün yapılan açıklamada, maske zorunluluğunun kaldırılmasının 16 Mayıs’tan itibaren geçerli olacağı belirtildi.

13/05/2022 01:42
AB, uçaklarda ve havaalanlarında maske zorunluluğunu kaldırdı

Avrupa Birliği yetkilileri Covid-19 salgının hafiflemesiyle birlikte önümüzdeki haftadan itibaren havaalanlarında ve uçaklarda maske takma zorunluluğunun kaldırılacağını açıkladı.

Avrupa Birliği Havacılık Güvenlik Ajansı (EASA), Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ile ortak aldıkları kararın havayolu seyahatlerinin hem yolcular hem de mürettebat açısından normalleşmesi için büyük bir adım olmasını umduklarını belirtti.

Euronews'te yer alan habere göre, ortak açıklamada yeni talimatnamede pandemideki son gelişmeler, özellikle aşılama ve doğal yollarda elden edilen bağışıklık düzeyinin yüksek olması ve buna ilaveten Avrupa ülkelerinde kısıtlamaları kaldıran ülke sayısındaki artışın dikkate alındığı kaydedildi.

Uygulama 16 Mayıs tarihinden itibaren yürürlüğe girecek

EASA İcra Direktörü Patrick Ky, "Yolcular yine de sorumlu davranmak ve başkalarının seçimlerine saygı göstermek durumundadır" uyarısında bulundu ve bir yolcunun öksürmesi ya da hapşırması durumunda yüz maskesi kullanmasını yakın koltuklarda oturanların güvenliği için şiddetle tavsiye ettiklerinin altını çizdi.

Uygulama 16 Mayıs tarihinden itibaren yürürlüğe girecek, ancak havayolu şirketleri bu tarihten sonra da farklı kuralların uygulandığı yerlere yolculuk yapılması durumunda maske kuralını uygulamaya devam edebilecek.

 

 

 

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.