AB, Aşı Pasaportu'nu 1 Haziran'dan önce istiyor

AB, sertifikanın 1 Haziran'dan itibaren uygulamaya hazır hale gelmesini istiyor.

03/04/2021 22:02
AB, Aşı Pasaportu'nu 1 Haziran'dan önce istiyor

Haber Çeviri: Ercan Atak/Almanya- [email protected]

Avusturya ve on iki AB devleti "Yeşil Turizm Pasaportu için anlaşılır kriter ve ortak öncelikler listesi" hazırlamayı kabul etti. Turizm Bakanlığı, daire başkanlarının Pazartesi günkü sanal toplantısından sonra APA'ya, listenin "Paskalya'ya kadar 13 AB ülkesi arasında oylanacağı ve Avrupa Komisyonu'na gönderileceği"ni bilgisini verdi.

Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger (ÖVP) müzakere davetini yapmıştı. Almanya, Danimarka, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Slovenya, Hırvatistan, Kıbrıs, Malta ve Bulgaristan'dan meslektaşları bu çağrıya icabet ettiler. Toplantı öncesinde katılımcıların, turizmin önemli rol oynadığı ülkeler olduğu belirtilmişti.

"Yeşil Pasaport, Avrupa'daki her havaalanında ve her otelde geçerli ve okunabilir olmalıdır. Pratik uygulama bu nedenle turizm için çok önemli." diyerek değerlendirme yapıyor Köstinger: Așılanmıș, iyileșmiș ve test edilmiș AB vatandașlarına "seyahatte kolaylık sağlanmalıdır.

Haziran başından itibaren uygulamaya konulabilecek mi?

Köstinger toplantıyı geçen hafta ilan etmişti. Pazartesi günü, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ile de bu konu hakkında görüşmüştü. Kendisi Yeşil Pasaportun turistik yerleri, yerel ve uluslararası misafirler için daha çekici kılacağını umuyor. Avrupa Komisyonu'na göre, Yeşil Pasaport üç tip sertifikadan oluşacak: Aşı, test (PCR ve antijen) ve iyileşme bulgularını kanıtlar belgeler Hem dijital hem de kağıda basılı olacak, QR kodu ve dijital imza ile belgelerin gerçekliğini teyit edilecek.

AB Komisyonu ayrıca, "Yeşil sertifika"nın AB genelinde doğrulanabileceği yazılımın geliştirilmesinde AB ülkelerine destek vermek istiyor. Bir nevi kimlik niteliğindeki belge, ilgili ülkelerin resmi dillerinde ve İngilizce olarak, ücretsiz düzenlenecek. Bahse konu sertifika, 27 üye devlet tarafından karşılıklı olarak tanınacak. Bu belge ile seyahat edenlere hangi kolaylıkların sağlanacağı konusu ilke olarak AB ülkelerine bırakılacak.

Ancak kimi ülkeler, sertifika sahiplerinden örneğin karantina veya test talep etmeye devam edeceklerse, bunu AB Komisyonu'na ve diğer tüm AB ülkelerine rapor edip nedenlerini açıklamak zorunda olacaklar. AB, sertifikanın 1 Haziran'dan itibaren uygulamaya konulmak üzere hazır hale getirilmesini istiyor.

Test sonuçlarını içeren Yeşil Pasaport halihazırda Nisan ayında kullanılacak. Ardından en geç Haziran ayına kadar, AB düzeyinde planlandığı üzere, iyileşenler ve aşılananlara verilen bağışıklık belgelerinin kullanımı yaygınlaşacak. (Kaynak: Der Standart)

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir