AB ağzındaki baklayı çıkardı... Ticarete gel, gezmeye gelme

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere seyahat için gereken Schengen vizesi ile ilgili uzun süredir sıkıntı yaşanıyor.

21/08/2022 22:45
AB ağzındaki baklayı çıkardı... Ticarete gel, gezmeye gelme

Vize alım süreleri artarken, ret yiyen başvurusu sayısı katlandı. Üstelik başvurular sırasında ödenen ücretlerin de geri iade edilmemesi şikayetlerin artmasına neden oldu. İş dünyasından gelen bilgilere göre, özellikle yoğun turist çeken Avrupa ülkeleri az para harcayan ülke vatandaşlarına yönelik “ticaret için gel ama gezmeye gelme” anlayışıyla hareket ediyor.

Vize işleri ile uğraşan bir şirket yetkilisi, Aydınlık'a yaptığı açıklamada, “Özellikle Almanya olmak üzere çok fazla ret geldi. Ret alanların ücretleri de iade edilmiyor. 80 avrosu konsolosluklara, koordinasyon bedeli de konsolosluğun yetkili kıldığı aracı firmalara kalıyor. Esasen başvuru sayısı da çok arttı. Bundan kaynaklı da red sayısının arttığını görüyoruz" dedi.

KAÇMAK İSTEYENLERİN DE ETKİSİ VAR

Turist vizesiyle yurt dışına kaçmak isteyenlerin sayısının da çok arttığını, Avrupa devletlerinin de bunu bildiği için vize işlemlerinde daha bir ince eleyip sık dokuğunu kaydeden yetkili, “Konsolosluklar bu konuda çok da haksız değil. Ret yiyenlere oran olarak bakmak lazım. Ama sayıda artış olduğu görülüyor. İtalya hemen vize veriyordu. Ondan tercih ediliyordu.

Yine Almanya'nın da tercih edilme nedeni gurbetçilerin çok fazla olması. Ticari iş gezilerinde başvurular daha az reddediliyor. Ve İstanbul'dan başvurular da daha az reddediliyor. Bu kadar gündem olmasının bir nedeni de daha önce vizesi olanların da ret yemesi. Biz de bir iki müşterimizde bunu yaşadık” bilgilerini paylaştı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.