63 yılın anısı... Assos’u gezen turistlerin hatıralarını 35 defterde biriktirdi  

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behram köyünde lokanta işleten Hasan Cengiz, Assos Antik Kenti ile Athena Tapınağı’nı gezen turistlerin hatıralarını yazmaları için işletmesinde hatıra defteri açtı. 63 yıldır Cengiz’in işletmesinde yemek yiyen turistlerin yazdığı hatıraları, 35 defterde toplandı.

14/07/2023 12:08
63 yılın anısı... Assos’u gezen turistlerin hatıralarını 35 defterde biriktirdi

 

Kentin önemli tarihi ve turizm bölgeleri içinde yer alan Ayvacık ilçesine bağlı Behram köyünde 1960 yılından bu yana esnaflık yapan 79 yaşındaki Hasan Cengiz, Athena Tapınağı ve Assos Antik Kenti’ni gezmeye gelip lokantasına uğrayan yerli ve yabancı turistlerin hatıralarını defterlerde biriktirmeye başladı.

Turistler deftere Ayvacık ve Behram köyü ile ilgili düşüncelerini yazarken, bazıları ise fotoğraflarını, saç tellerini, öğrenci kartlarını, tarih, isim ve soy isimle bıraktı. Hasan Cengiz, 63 yıllık esnaflık hayatında yerli ve yabancı turistlerin hatıralarını yazdığı 35 defter biriktirdi.

"Artık çok turist gelmiyor" 

Hatıra defterlerini sakladığını ifade eden Hasan Cengiz, "63 yıl önce tapınak yanında yaptığım çardak ile esnaflığa başladım. 5 yıl orada kaldıktan sonra köyün içinde bugünkü esnaflığımı devam ettiriyorum. Buraya gelen turistlere hizmet ederken, onların çektikleri fotoğrafları da anı defterinde yazdıkları anılarıyla birleştirdim. Gelen yerli ve yabancı turistler anılarını yazıyordu.

O zamanlarda çok yabancı geliyordu ama artık çok turist gelmiyor. Yemek yemeye, içecek içmeye gelen yerli ve yabancı turistler, yıllar sonra bu defterlere baktıklarında anılarını buluyorlar. Yazdıkları anılarını okuduklarında duygulanıyorlar, şaşırıyorlardı" dedi.

"Anı defteri tutmaya devam edeceğiz" 

Hasan Cengiz’in oğlu Ahmet Cengiz ise, "63 yıldır yerli ve yabancı turistler Assos’a geldiklerinde fotoğraflarını, o zamanki dönemde öğrenci kartlarını yapıştırıp, anılarını bu deftere yazmışlar.

İkinci kez geldiklerinde ise bu defterde 10 sene, 20 sene ve 30 sene sonra anılarını bulup, o günleri hatırlıyorlar. Tekrar anılarını yazıyorlar. Şu anda 35 tane anı defterimiz var. Bu anı defterlerimizi tutmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Hatıra defterinde kazada kaybettiği oğlunun resmini görünce ağladı

İlginç anlar da yaşadıklarını kaydeden Ahmet Cengiz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir Alman turist kafilesi Assos’u gezmeye geldi. Yaşlı bir kadın turist lokantamıza oturdu. Ben ona vakit geçsin diye anı defterlerimizi verdim. Defterleri incelerken bir anı defterinde oğlunun resmini ve yazısını gördü, ağlamaya başladı. Rehber geldiğinde neden ağladığını öğrendiğimizde ise oğlu trafik kazasında ölmüş.

Burada kazada ölen oğlunun fotoğrafını ve anı yazısını görünce çok duygulandı. Hatta burada turist kafilesinin yemeklerini ve içeceklerinin hesaplarını ödedi. Böyle ilginç anılarla da karşılaşabiliyoruz. Çoğunlukla Alman, Amerikan, İzlanda ve İtalyan yabancılar geliyor. Daha çok Alman ağırlıklı turist geliyor."

Ahmet Cengiz, Almanların ünlü futbolcusu Dietmar Hamann’ın çocukluk fotoğrafının da babası tarafından hatıra defterine bir notla yapıştırıldığını belirtti. (İHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.