55 milyon Alman henüz Türkiye’yi görmedi

Son kırk yılda 81 bir milyon nüfusu olan Almanya’dan sadece 26 milyon Alman Türkiye’ye tatile geldi. Henüz 55 milyon Türkiye’yi henüz görmedi.

12/08/2020 13:11
55 milyon Alman henüz Türkiye’yi görmedi

Korana günleri bizi yıprattı, yordu ve zorladı.

Ancak tünelin sonunda ışık göründü.

Korana sonrası yeniden oluşturulacak Avrupa seyahat piyasasında Türkiye ve Almanya lider ülkeler grubunun başını çekecek:

Son bir ayda 30’a yakın farklı tur operatörü ile buluştum.

Binlerce seyahat acentesı ile whatsapp‘tan devamlı görüşüyorum.

Soran, öven, kızan, yardım isteyen, yardım eden, öneride bulunan binlerce meslektaşımız ile dert ortağı olduk.

Kayıplarımız büyük, ancak gelecek beklentimiz daha da büyük.

Bu süreçte çok kişi ile bu yaşadığımız yıkıcı günlerin tesirlerini görüştüm, tartıştım.

Düşüncelerim ve görüşmelerde aktardıklarım.

Almanlar seyahate çıkmayı, tatil için başka ülkelere uçmayı bir kişisel vazgeçilemez olarak görüyor

Tam elli yıldır Almanya’da yaşıyorum. 45 yıldır Türkiye Almanya arası turizmde çalışıyorum. Almanlar seyahate çıkmayı, tatil için başka ülkelere uçmayı bir kişisel vazgeçilemez, elinden alınamaz hak olarak görüyorlar. Onlar için güneşe seyahat etmek adeta Kabe yolculuğu gibi kutsal. Bu ışık altında Almanya hakkında önemli bilgilere ve son verilere hızlıca bir bakalım.

Korana öncesi her yıl iki haneli büyüyen Alman tur operatörleri, 37 Milyar Euro ciro gerçekleşiyordu. Bu cironun 23 Milyar Avro'su, seyahat acenteleri (Reisebüro) üzerinden gerçekleşmekteydi. Ayrıca tur operatörü kullanmadan direk, aracısız satış olarak ülkede uçak, tren ve otobüs biletleri ve otel rezervasyonları için 24 Milyar Avro'luk ciro yapılıyordu.

Almanya'nın 2019 cirosu 70 Milyar Avro'ya yaklaşmıştı

Bu rakamlara son yıllarda hızla artan online websitelerinin 8 Milyar Avro'luk cirosunu eklediğimizde, Almanya içi tatil ve seyahat satışları için hedeflenen 2019 cirosu 70 Milyar Avro'ya yaklaşmıştı.

Aynı zamanda dünyadan da Almanya’ya da turist akını her yıl hızla artmaktaydı. 2019 yılında Almanya’ya gelen yabancılar 92 milyon geceleme ile rekor kırarak, toplamda yabancı turistlerin Almanya’da 43 Milyar Euro bırakmışlardı.

Yani Korana öncesi Alman turizm sektörü tur, seyahat, bilet, konaklama, kongre, spor vs tüm ürün ve satışlarda toplam 150 Milyar Avro'luk bir pazar olarak karşımızda durmaktaydı.

Peki Türkiye’nin bu muhteşem cirodan aldığı pay ne kadardı?

Otel, charter uçuşları, incoming, callcenter gibi tüm hizmetler için ülkemizdeki şirketlere Almanya’dan havale edilen fatura karşılığı meblağ sadece 3,2 Milyar Avro civarında. Bu dev pazardan 2019 yılında Türk otelleri için 2.5 Milyar Euro, Türk kökenli charter uçak şirketleri içinde 700 Milyon Euro’luk bir ciro öngörülüyor.

Bunun 1.9 milyarı Antalya’ya, 400 milyonu Ege’ye, 100 milyonu Anadolu’daki hizmetlere ödeniyor. Ne acıdır ki etnik pazarı çıkarırsak, sadece 60 Milyon Euro’luk bir ciro İstanbul otelleri için bekleniyor.

Antalya ve Ege sahillerinde 2.3 Milyar Avro'luk cironun yüzde seksenini sadece 240 otel paylaşıyor, yüzde 20'lik bölümü diğer binin üzerinde otellere düzensiz bir şekilde yayılıyor.

Almanya’da Türkiye’nin turist potansiyeli yüksek!

Hedefimiz yılda 10 milyon Alman ziyaretçi olmalı!

Almanya’dan gerçek bir büyüme yakalayamadık.

Son kırk yılda 81 bir milyon nüfusu olan Almanya’dan sadece 26 milyon Alman Türkiye’ye tatile geldi. Henüz 55 milyon Türkiye’yi henüz görmedi.

Turizm Bakanlığımız Korana sonrası ilk etapta her yıl Almanya’dan 8 milyon turist hedefine ulaşmak için farklı boyutlarda ve konseptlerde çalışmalar başlattı.

Almanya’dan ülkemize tatil için gelenlerin çoğunluğu müdavim veya Türkiye’yi iyi tanıyan müşteri; Sorun Türkiye’ye hiç gelmemiş , ödeme gücü yüksek yeni müşteri yaratmakta.

Alman pazarının derinlerinde çok farklı profilde ve segmentte milyonlarca henüz hiç dokunamadığımız müşteri saklı.

Mevcut tur operatörü üzerinden ulaşabileceğimiz müşteri gruplarına aşağı yukarı zaten ulaştık

Buna paralel olarak Almanya’nın yaşlanan ve zenginleşen müşteri grupları var. Sosyal ve demografik yapının yaşam tarzını zaten değiştirdiği, birde şimdi korana sonrası daha zinde ve sağlıklı bir yaşam ve tatil için en uygun ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Korana çok sıkıntı verdi, ancak ülkelerin ve destinasyon gücünü de piyasalara açıkça sergiledi.

Rakip ülkeleri Avrupa’nın korumacı siyaseti kurtardı, şimdilik!

Ancak gelecek sezonlar farklı olacak!

Gerek güvenli tatil açısından gerekse altyapısı ve fasiliteleri zengin otel çeşitliliği ve turizm işletmelerinin yüksek hizmet performans gücü açısından Almanya piyasalarında Türkiye geleceğin yaşam ve tatil ülkesi olarak çok daha ciddi kabul görmeye başladı.

Karşılıklı yeni projeler için yeni bir zaman başlıyor. Müşterek birlikte çalışmalar ve projeler aşı bulunduktan sonra hızlanacak.

 

Yazar Bilgisi

Yorumlar