3 başarılı turizmciden tecrübelerini yansıtan ortak kitap

Eyüp Babür, Kâmil Berk ve Tamer Yürükoğlu’nun, dünyanın önde gelen global ve yerel otel zincirlerinde elde ettikleri toplam 120 yıllık birikimlerini paylaşmak üzere yayınlayacakları kitap serisinin ilki kitapçılarda. 

25/11/2022 22:45
3 başarılı turizmciden tecrübelerini yansıtan ortak kitap

İçerik olarak yatırım kararından işletme aşamasına kadar geçen süreci ve işletme anlaşması alternatiflerini detaylı olarak ele alan bu kitabın, yatırımcıların, finans kurumlarının, danışmanların, otelcilik eğitim kurumlarının ve öğrencilerinin ve otelcilik profesyonellerinin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayacak kapsamlı bir Türkçe kaynak olduğu belirtildi.

Yayınlanmasına Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı TUGEV ve Türkiye Otelciler Birliği TÜROB tarafından destek verilen kitabın ilk bölümünde, Babür, Berk ve Yürükoğlu, yatırım kararı verilmeden önce göz önünde bulundurulması gereken pazar, potansiyel, rekabet, konum, tesis türü ve ölçeği, en verimli kullanım, fizibilite ve benzeri pek çok unsuru detaylı olarak ele almakta ve konuları örneklerle irdeleniyor.

Kitabın sonunda bir de İnglizce-Türkçe otelcilik terimleri sözlüğü bulunuyor 

Kitabın ikinci bölümünde ise, gerek yeni yatırım, gerekse mevcut bir otelin işletilmesi ile ilgili olarak farklı işletme modeli alternatifleri değerlendiriliyor. Bu modeller arasında yerli veya yabancı otel işletme firmaları tarafından İmtiyaz (Franchise) veya Yönetim Anlaşması kapsamında işletme anlaşmaları öne çıkıyor ve bu anlaşmaların global pazarda kabul görmüş maddeleri örnekler ile detaylıca açıklanıyor.

Babür, Berk ve Yürükoğlu bu yönleri ile kitabın, yatırımcı ve  işletmecilere olduğu kadar, otelcilik eğitimi alanında öğretim görevlileri ve öğrencilerin önüne iş dünyasından uygulamalar getirerek eğitim programlarına önemli bir katkı yaratacağına inandıklarını belirttiler. Kitabın sonunda bir de İnglizce-Türkçe otelcilik terimleri sözlüğü bulunuyor.

Otelcilik kariyerlerine 1980’li yıllarda başlayan Eyüp Babür, Kâmil Berk ve Tamer Yürükoğlu otel, tatil köyü, rezidans ve karma tesis operasyonlarının tüm departmanlarında, yurt içi ve yurt dışında, yerli ve yabancı otellerde ve otel zinciri genel merkezlerinde çalıştılar. 3 başarılı turizmci, genel müdür, bölge müdürü, başkan yardımcısı ve CEO pozisyonlarında yöneticilik kariyeri yaptılar.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.