2023’ün tatil trendleri açıklandı

Hotels.com'un verilerine göre, 2023 yılı için yeni tatil trendleri “Üç Yıldızlılar”, “Yeni Dalga Sağlık”, “Gizli Mücevherler”, “Set Jetler” ve “Kültür Başkentleri” oldu.

22/11/2022 21:46
2023’ün tatil trendleri açıklandı

The Sun’da yer alan habere göre, 2023 yılının yaz sezonu için ortaya çıkan bu yeni trendler, geçtiğimiz 2022 yılındaki popülaritesinde artış görülen ve önümüzdeki 12 ay boyunca da popülaritesinin devam etmesi planlanan başlıca kategorilerden oluşuyor. Araştırmada öne çıkan kategoriler ise “Üç Yıldızlılar”, “Yeni Dalga Sağlık”, “Gizli Mücevherler”, 'Set Jetler” ve “Kültür Başkentleri” oldu.

Hotels.com, küresel olarak üç yıldızlı ve altı otel aramalarının yıllık bazda yüzde 10'dan fazla düştüğünü, ancak bu otellere olan ilginin dünya çapında yüzde 20'den fazla arttığını tespit etti.

Sağlık turizminde beklentiler gelecek yıl için değişiklik gösterecek 

2022’de geçtiğimiz yıla oranla taleplerin yüzde 30’dan daha fazla arttığı sağlık turizminde beklentiler gelecek yıl için değişiklik gösterecek. Hotels.com yürüttüğü araştırma sonucunda yetişkinlerin yüzde 31’inin geleneksel sağlıklı yaşam gezilerinden sıkıldığını ve daha heyecan verici bir alternatif denemek istedikleri gözler önüne serildi. Bu yeni dalga sağlık turizmi alternatifleri içerisinde ise meyve hasadı ve bir insanın enerjisini ormanla ilişkilendirdiği söylenen orman banyosu olarak da bilinen “Sylvotherapy” yoğun bir şekilde talep görüyor.

Yapılan araştırma katılımcıların yüzde 37'sinin popüler bir destinasyondaki sıkıcı bir yer yerine daha az bilinen bir destinasyonda havalı ve benzersiz bir tatil evi rezervasyonu yapmayı tercih ettiğini sonucunu ortaya çıkararak artık seyahat ve turizm endüstrisinde kenarda köşede kalmış gizli mücevherlerin devrinin başlayacağının sinyallerini verdi.

2023'e damgasını vuracak bir başka seyahat trendi de "Set-Jetters" 

2023'e damgasını vuracak bir başka seyahat trendi de "Set-Jetters" olarak bilinen ve bir dizide veya filmde gösterildiğini gördükten sonra bir yere seyahat etme anlamına gelen bu yeni trend, zaten hali hazırda turistlerin yüzde 44 oranında tatil tercihlerini etkiliyor. Turistlerin yüzde 46'sı tercihlerini herhangi bir dizide gösterilen bir destinasyondan yana kullanıyor.

Araştırmanın sonucu ayrıca, yaklaşık iki yıldır milli parklar ve doğa koruma alanlarına yapılan tatillerin de artarak 'Kültür Başkentleri' adı verilen yeni bir trend oluşturduğunu ve Edinburgh, Lizbon ve Tokyo gibi şehirlerin küresel ilk 10 destinasyon listesinin başında yer aldığını ortaya çıkardı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.