2023 turizm sezonu erken başlayacak

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, "2023 erken başlayacak. Bu sektör adına, kent ekonomisi adına oldukça olumlu bir gelişme. Şöyle ki İngiltere'nin en önemli tur operatörlerinden Jet 2 Holiday, 17 Mart civarında ilk uçuşlarını başlatacak ve bu artarak devam edecek. Dolayısıyla nisan ayında bizim sezon açılacak" dedi.

02/12/2022 12:04
2023 turizm sezonu erken başlayacak

MUĞLA'nın Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, bir basın toplantısı düzenleyerek 2022 yılını değerlendirdi. 2022'nin iyi geçtiğini ancak 2023 yılından beklentilerinin yüksek olduğunu dile getiren Oktay, "2023, bu sezondan daha iyi olacak" dedi.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yıl sonu değerlendirme toplantısında ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda Oktay; 2022 yılı sezonu, turizm, tarım, belediye birimlerinin çalışmaları ve 2023 yılı projeleri gibi ana başlıklarda değerlendirmelerde bulundu. Belediye Başkan Yardımcıları İhsan Öztürk, Ali Zağlı ve Burak Demirtaş'ın da hazır bulunduğu toplantının ilk gündem başlığı turizm oldu.

"2023 YILININ, 2022'DEN ÇOK DAHA İYİ OLACAĞININ SİNYALLERİNİ ALIYORUZ"

2023 yılının, 2022'den çok daha iyi olacağının sinyallerini aldıklarını ifade eden Oktay, "2022'ye baktığımızda geçmiş iki yıla kıyasla çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. İki yılın ardından esnaflarımız, konaklama sektörümüz bir miktar da olsa nefes aldı. Önümüzdeki yılla ilgili çalışmalara hızımızı artırarak başlamış bulunuyoruz. Çok çok büyük aksilik olmadığı takdirde 2023'te 2022'den çok daha iyi bir sezon geçireceğimizi umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Önümüzdeki sezon başta ana pazarımız İngiltere olmak üzere operasyonlar daha erken başlayacak" diyen Oktay, "Bu sektör adına, kent ekonomisi adına oldukça olumlu bir gelişme. İngiltere'nin en önemli tur operatörlerinden Jet 2 Holiday, 17 Mart civarında ilk uçuşlarını başlatacak ve bu artarak devam edecek. Nisan ayında sezon açılacak. Yani eskiden mayıs ayı nasılsa artık mart ayında bir şekilde başlayacak operasyonların sonucunda nisan ayını, mayıs gibi değerlendirebiliriz" dedi.

'İNŞAİ FALİYETLER SEZONDA SON BULMALI'

Sezonun erken başlaması nedeniyle hazırlıkların da buna göre şekillenmesi gerektiğini söyleyen Oktay sözlerini şöyle sürdürdü: "Misafir için kullandıkları alanlarda hiçbir şekilde inşai faaliyetlere müsaade etmemek durumundayız. Başta kendi yol, kaldırım gibi çalışmalarımız olmak üzere tüm bunları bu tarihlere kadar en azından turistlerin kullandığı, misafirlerin kullandığı alanlarda tamamlamak durumundayız. Turizmle uğraşan herkese aynı şekilde görev düşüyor.

Bu tarihlere kadar yapılacak tüm boya, bakım, tamirat, tadilat gibi unsurları tamamlamak durumundayız ki misafirlerimiz geldiğinde kent hazır olsun. Konaklama sektörümüze de bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Evet, ana pazarımız İngiltere ancak alternatif pazarlarda da özellikle yüksek sezon içerisinde belli miktarda da olsa bu pazarlara da yatak kapasitesi ayırmalıdır. Bu alternatif pazarlar üzerinde de paydaşlarımızla birlikte gerek Hollanda, gerek İskandinav, gerekse Almanya başta olmak üzere Polonya da buna dahil çalışmalarımız devam ediyor. Yine Nevruz dolayısıyla İran'dan turistler geliyor.

'HERKESE GÖREVLER DÜŞÜYOR'

Marmaris'in tanıtımında sadece belediye değil paydaşlarla birlikte hareket ettiklerini dile getiren Oktay, bu konuyla ilgili teşekkürlerini dile getirdi. Marmaris'in marka değerinin artması için herkese görev düştüğünü söyleyen Oktay, "Misafirlerimizden ve yerleşik vatandaşlarımızdan aldığımız şikayetlerden biri gürültülü müzik. Diğeri ise hanutçuluk.

Gürültülü müzikle ilgili Marmaris Belediyesi'nin kararlı mücadelesi artarak devam edecek. Hanutçulukla ilgili de bundan sonra çok daha sert uygulamalarımız olacak. Önümüzde seçimler var. Bunu siyasete çekmeye, alet etmeye çalışanlar olabilir. Ama biz burada kendi şahsi veya partizanca hedeflerle hareket etmiyoruz" açıklamalarında bulundu.

'HİZMET, ÜRETİM VE ÇALIŞMA ODAKLIYIZ'

Belediye çalışmalarına da değinen Oktay, "Duruş olarak laf atışması, karşılıklı demeçler üzerinden polemik yaratmıyoruz, biz hizmet, üretim ve çalışma odaklıyız. Daha önce merkezdeki yeraltı otoparkı üstü kültür merkezi projemizi açıklamıştık. Bunun yanında bir de İçmeler Bakacak mevkiinde altı mağaza, üstü bir miktar misafirhane gibi ikisini birlikte değerlendireceğimiz bir ihaleye çıkacağız.

Çünkü tek başına kültür merkezi yatırım anlamında çok mümkün gözükmüyor. Takdir edersiniz ki bizlerinde öz kaynakları sınırlı. Bu yüzden ikisini birlikte ihaleye çıkacağız. Burası da seçimlerden önce hizmete girmiş olacak. Ayrıca önümüzdeki aylarda İçmeler Atatürk Caddesi'nde de sıcak asfalt çalışmasına başlayacağız" diye konuştu. (DHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.