2023'ten çok umutluyuz... Tabii ki rekor kıracağız

Türkiye’nin verdiği kaliteli hizmet ve güvenli tatil projesi ile gelmeyenlerin bile gelmeye başladığını belirten Türkiye Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı ve NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, “Bu turist çeşitliliği ile 2023’te rekora gideriz. Fuarlardaki ilgi de bunun işaretlerini vermeye başladı” dedi.

14/11/2022 22:35
2023'ten çok umutluyuz... Tabii ki rekor kıracağız

Salgın ve savaş etkilese de bu senenin sonunda turizmde yüzler gülmeye başladı. Bakanlık turist ve gelir hedeflerini artırarak arka arkaya revize etti. Genel kanı 2023’ün salgın öncesi olan 2019 rakamlarını geçeceği yönünde.

Türkiye Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı ve NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, Milliyet'ten Abdullah Karakuş'a verdiği röportajda, turizmde son durumu ve 2023 hedeflerini anlattı.

"Bu turist çeşitliliği ile 2023’te rekora gideriz" 

Türkiye’nin verdiği kaliteli hizmet ve güvenli tatil projesi ile gelmeyenlerin bile gelmeye başladığını belirten Gür, “Bu turist çeşitliliği ile 2023’te rekora gideriz. Fuarlardaki ilgi de bunun işaretlerini vermeye başladı.

Yeni olarak termal otele Koreliler, Antalya’ya İngilizler geliyor. Ülkemize baktığımız zaman deniz turizmi, kış turizmi, kültür turizmi, inanç turizmi ve doğa turizmi var.” diyor. Gür, Sapanca’daki NG Otel’de sorularımızı şöyle yanıtladı:

DOĞRU KARARLARLA TURİST AKIŞI SÜRDÜ

Kuzeyimizde yaşanan savaş kışın başladı, kısa sürer diye düşünüldü. Çok uzadı. Bakanlığın ve hükümetin aldığı doğru kararlarla ve politikalarla süreç bizim çok aleyhimize işlemedi. Turistler gelmeye devam etti. Uçuşlar ile ilgili sıkıntılar oldu. Onları çözdüler. Her şey bir anda olmadı ama kademe kademe güzel sonuçlandı bizim için. Hâlâ turist akışı devam ediyor.

İNGİLİZLER SÜRPRİZ OLDU

Hedefler 2 kere güncellendi. İşin güzel tarafı ise çok farklı ülkelerden gelen var. Antalya’ya pek İngiliz turist gelmezdi. Bu sene İngiliz turist akışı var. Bu senenin güzel sürprizlerinden oldu.

Antalya hep Rusya’dan Almanya’dan turist alırdı. Yeni Londra fuarından geldik. Önümüzdeki sene için İngiliz pazarının iyi olacağının sinyallerini şimdiden var, gördük. Mart’ta başlayacak uçuşlar, o da güzel.

KALİTELİ HİZMET

Herkesin gelmesini gerektirecek bir ülkeyiz. Otel portföyümüzün iyiliği, hizmet kalitemizin iyiliği, sezonun uzun olması, turizm çeşitliliğimizin çok olması. Bunlar hep artımız oldu. Ülkemize baktığımız zaman deniz turizmi var, kış turizmi var, kültür turizmi var, inanç turizmi ve doğa turizmi var. Yapılabilecek çok şey var.

GELMEYENLER DE GELİYOR

Daha önce hiç gelmeyen pazarların geliyor olması çok güzel. Hiç gelmeyenler geliyor. Uçak krizi olduğunda Rusya kesildiğinde Antalya mahvolmuştu. Çeşitliliğin geliyor olması bizim için çok güzel ve önemli.

KORELİLERİN TERMAL İLGİSİ

Termal otellere yurtdışından geliş arttı. Örneğin Kore’den termale geliyorlar. Kültür turizmi için gelen Koreliler termallere de uğruyorlar. Bu güzel ve önemli gelişme bizim için. Türki Cumhuriyetler de termale meraklı, oralardan da gelen misafirlerimiz var. Beklenenin aksine termalde en dolu mevsim yaz oldu. Afyon futbol takımlarının kampları için de tercih ediliyor.

FUARLAR İYİ GEÇİYOR

2023 yılı inşallah rekor yılı olur. Olmaması için bir sebep yok. Geçen seneki Londra fuarı sönük geçmiş. Bu seneki ise eski fuarları aratmayacak şekilde geçti. Sezonun iyi geçeceğinin en önemli işaretlerinden biri. Fuarlarda katılımcı olarak sadece oteller ve acenteler yok.

Nevşehir Valimiz, Kemer Belediye başkanımız da oradaydı. Yerel yönetimler turizmi sahipleniyor. Hep beraber bir şey yapmaya çalışınca ses daha kuvvetli çıkıyor. İngiltere’deki fuarda en kalabalık ülke stantlarından biriydik. Bakanımız da fuardaydı.

PANDEMİ GÜVEN VERDİ

Pandemi döneminde güvenli tatil çalışması gelecek turistlere güven verdi. Pandemi pek çok alışkanlığı değiştirdi. Tatil anlayışı, iş anlayışı vb. İstanbul iyi bir sezon geçiriyor. Genele bakınca kötü olmayan bir sezon geçti. İyi olan bir sezon bekliyoruz.

GELEN YİNE GELMEK İSTİYOR

Kaliteli hizmeti veren ayrışıyor. Gelen bir daha gelmek istiyor. Güvenilir marka olmak çok önemli. Misafirle kurduğunuz ilişki, ona verdiğiniz hizmet en önemli tuğla taşı oluyor. Pandemi iyi hizmet verdik, kaliteden hiç vazgeçmedik. Hem ülkemize hem kendimize inanıyoruz.

KIŞIN AVRUPALILARI BEKLİYORUZ

Kışın Avrupa’dan çok turist gelmesi beklentisi var. Biz NG grup olarak zaten otellerimizi kapatmıyoruz, devam ediyoruz. Kendi uyguladıkları ambargolar sebebiyle enerjiye ulaşma sıkıntısı yaşayıp Türkiye’ye gelecek burayı tercih edecek Avrupalı turistler olacaktır. Ama 20 Euro’ya gelip kalacaklar haberleri de gerçekçi şeyler değil.

‘2023’TEN ÇOK UMUTLUYUZ’

2023 hedefimiz 2022’nin üstünde olmak. Beklentimiz yüksek. Pandemide bütün oteller kapalıyken, seyahat yasağı bitti, normalleşiyoruz dendiği anda otelini ilk açanlardanız. Bizde umutsuzluk yok. 2023 için çok umutluyuz. Tabi ki rekor kıracağız. Ama rekor 1 mi 3 mü 5 mi o kısmını bilmiyoruz.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.