2023'te turizmde taşlar yerinden oynuyor... Yeni nesil turist, farklı konseptler denemek istiyor

2023’te seyahatte; sürdürülebilirlik, kişisel gelişim ve doğaya dönüş konseptleri yılı olacak

25/12/2022 01:25
2023'te turizmde taşlar yerinden oynuyor... Yeni nesil turist, farklı konseptler denemek istiyor

Aralarında; Lonely Planet, Expadia, Trip Advisor gibi seyahat platformları ve T+L Magazine, Conde Nast Traveler gibi seyahat yayınları ile Forbes gibi iş dergileri ve Booking.com, Airbnb, Kayak gibi global konaklama arama motorlarının, 2023'e ilişkin araştırmaları yayınlandı.

Bahar Akıncı’nın Oksijen Gazetesi’ndeki haberine göre küresel ekonomik ve politik belirsizliğin ortasında 2023'e girerken araştırmalara katılan seyahatseverlerin neredeyse dörtte üçü, yani yüzde 72'si seyahat etmenin her türlü zorluğa katlanmaya değer olduğunu belirtiyor.

Her 10 kişiden 9'u pandemi öncesi yıllara dönmek istiyor 

Gezginlerin yüzde 42'si zihinsel ve fiziksel sağlıklarına odaklanan bir mola vermek istiyor. Neredeyse yüzde 44'i meditasyona veya farkındalık inzivalarına gitmek istiyor. Sıkı durun, her 10 kişiden 9'u pandemi öncesi yıllara dönmek istediğini belirterek kendini zaman tünelinde hissettirecek ülke ya da şehirlere gitmek istediğini söylüyor.

Gezginlerin radarına farklı başlıklar altında toplanan destinasyonlar şöyle:

NOSTALJİK KAÇIŞLAR

Paris, Londra, Prag, Budapeşte, Roma, Floransa Dokusu hiç bozulmadan günümüze taşınmış "eski şehir bölgeleri" olduğu gibi korunmuş, Orta Çağ festivalleri, mahzende, şatoda konaklama deneyimi sunan şehirler yaşadığımız süreçten uzaklaşmak için gezgin listelerinin ilk sırasında.

KORUNMUŞ GELENEKSEL DEĞERLER

Kyoto, Şafşavan, Peru, Faroe Adaları, Kahire, Kuzey Tayland, Kamboçya, Varanasi, Kudüs Yüzyıllar öncesinden gelen yaşam felsefelerini, günlük alışkanlıklarını, kültürlerini, topluluklar arası alışverişlerini, beslenme şekillerini, tarım ritüellerini, tasarım anlayışlarını neredeyse hiç değiştirmeden günümüze taşıyan şehirler 2023'te ikinci sırayı alıyor. Turist çekmek için değil, hayatın doğallığında bu şekilde yaşayan insanlar ve topluluklar bu yıl hiç olmadığı kadar merak edilecek. Hatta bu listeye, Japonya'nın Okinawa Adası'nı da mutlaka eklemelisiniz.

KİŞİSEL GELİŞİMİ DESTEKLEYEN İNZİVA DESTİNASYONLARI

Rajastan, Bhutan, Kapadokya, Moğolistan, Provele Adası, İzlanda, Himalayalar, Nepal Yoga, meditasyon, günler boyunca olağanüstü bir doğanın içinde yapılan sessiz araba yolculukları, balon seyahatleri, göller üzerine kurulmuş kamp alanları ve zihinsel inziva yolculukları için 2023'ün en çok araştırılan destinasyonları arasında bu yerler bulunuyor.

ULAŞILABİLİR LÜKS

Bali, Mauritius, Belize, Sri Lanka, Zanzibar, Karadağ, Girit Adası, Hırvatistan, Kıbrıs Deniz, kum, güneşin muhteşem bir doğa ile desteklendiği rotalar, sıra dışı ağaç evler, lüks çadır alanlarından oluşan "glamping"ler, egzotik yemekler ve tüm bunların binlerce dolar tutmadığı destinasyonlar önümüzdeki yıl "ulaşılabilir lüks" kategorisinde.

DOĞA İLE BAĞLANTI KURMA ADRESLERİ

Amazonlar, Kota Kinabalu, Tazmanya, Yeni Zelanda, Uganda, Guatemala, Kolombiya Buna bir nevi gerçek dünyadan kaçış kategorisi de diyebiliriz. Ormanın derinliklerinde, en yakın telefon vericisinden kilometrelerce uzakta, internetsiz, yemyeşil bir doğa içinde trekking yapmak, vahşi hayatı el sürmeden ve canlılara rahatsızlık vermeden fotoğraflamak, dünyanın yeşil mucizelerini yerinde gözlemlemek için 2023'te bambaşka seyahatler yapacağız.

İLHAM VEREN METROPOLLER

New York, İstanbul, Tokyo, Seul, Sao Paolo, Murnbai, Şangay Modern sanat, yeni nesil gastronomi, tasarım, gece pazarları, yeni akım mimari, hiç durmadan yaşayan semtlerin baş köşede olduğu, gece hayatı, sergiler, davetler ile başınızı döndürecek, eski ile yeninin iççice geçtiği, nüfusun 5 milyonun üzerinde seyrettiği belli başlı şehirler de gelecek yılın ilham veren metropolleri kategorisinde yer alıyor. Ne mutlu ki listede İstanbul da var


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.