2023’te turizm gelirinin 56 Milyar Dolar olması hedefleniyor

2023 için belirlenen 56 Milyar Dolarlık gelir hedefinin rüzgarını arkasına alarak sektördeki payını büyütmek için harekete geçen yerli oyuncular, rekabet gücünü artırmak ve finansal verimlilik elde etmek için teknolojik yeniliklere yöneldi.

27/01/2023 14:02
2023’te turizm gelirinin 56 Milyar Dolar olması hedefleniyor

Turizm sektöründeki rekabet yoğunlaşıyor. Rekabet gücünü yükseltmek, finansal verimlilik elde etmek ve kâr marjını artırmak isteyen sektör oyuncuları teknolojik yeniliklere yönelirken, yerli şirketin bulut tabanlı otel yönetimi sistemi yerel pazarın dinamiklerini belirliyor.

Ülkemizin turizm sektörü pandemi öncesi ivmesini tekrar yakalıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sektöre dair açıklanan son veriler, 2022’nin Ocak - Eylül döneminde turizm gelirinin 35 Milyar Dolara ulaştığına işaret ediyor. 2023 için belirlenen 56 Milyar Dolarlık gelir hedefinin rüzgarını arkasına alarak sektördeki payını büyütmek için harekete geçen yerli oyuncular ise rekabet gücünü artırmak ve finansal verimlilik elde etmek için teknolojik yeniliklere yöneldi.

Turizmcilerin popüler destinasyonu: Bulut

Bulut tabanlı sistemlerin turizm hizmetlerini çok kanallı hale getirerek bağımsızlaştırdığını belirten HMS Otel Programı Kurucusu Nurettin Sezer, sektöre dair şu değerlendirmede bulundu: “Günümüzde tüketici alışkanlıklarının dijital kanallara kayması, turizm sektörünün de dijitalleşerek hizmetlerini kişiselleştirilebilir kılmasını kaçınılmaz hale getirdi.

Öyle ki operasyon süreçleri ve müşteri ilişkilerinde otomasyon sistemlerini benimsemek, hem müşterilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamasında kolaylık sağlıyor, hem de otellerin kontrol mekanizmasını geliştirerek maliyet ve yönetim kollarındaki stratejilerini dinamik tutuyor.

Globaldeki gelişmelere uygun olarak sürekli geliştirdiğimiz sistemle yerel turizmin oyuncularının büyümesine ve niteliklerini artırmasına katkıda bulunuyoruz.”

Uluslararası pazarlarda rol alacaklar

Nurettin Sezer, Pamukkale Üniversite Teknokent bünyesindeki Ar-Ge çalışmaları sonucunda tasarladıkları otomasyonun avantajlarını şu şekilde anlattı: "Otel otomasyon sistemi ve kanal yöneticisini birleştiren HMS yazılımı ile otellerin son teknolojiyi takip etmesini sağlıyoruz. Sadece PMS (otel mülk yönetim sistemleri) alanında değil, çalıştıkları çevrimiçi kanallar için de profesyonel çözümler sunmalarına kapı aralıyoruz.

Satış kanalları ile bağlantı kurarak tümünü tek bir ekrandan kontrol etmelerini destekliyoruz. HMS yazılımındaki lider konumumuzla, gelecek dönemde uluslararası pazarlarda da aktif olarak rol almayı hedefliyoruz. Globaldeki sektörel faaliyetlerin itici gücünü yeniliklerimizle birlikte inşa etmeyi planlıyoruz.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.