2023’te tarihimizin en iyi sezonunu yaşayacağız

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Herhangi bir aksilik ve beklenmedik bir şey olmazsa 2023’te tarihimizin en iyi sezonunu yaşayacağız gibi gözüküyor” diye konuştu.

10/12/2022 13:11
2023’te tarihimizin en iyi sezonunu yaşayacağız

2019’da gerçekleşen 45 milyon turist, 34,5 Milyar Dolar gelir toplamını bu yılın 9 ayında aşan sektör, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un en son paylaştığı yıl sonu tahminlerine göre 2022’yi 50 milyon turist ve 44 Milyar Dolar gelirle kapatmayı hedefliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre ocak-eylül dönemindeki 9 ayda, Türkiye'nin turizm geliri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 67,9 artarak 35,2 milyar dolara, aynı dönemde ziyaretçi sayısı da yüzde 94 artışla 39,3 milyon kişiye yükseldi.

2022 sezonunu mutlu kapatmayı bekleyen sektör, 2023’ten de umutlu

Türkiye’nin en önemli turizm buluşmalarından biri olan "Travel Turkey İzmir Fuarı", bu beklentilerle kapılarını açtı. Dünyanın dört bir yanından sektör temsilcileri ve ziyaretçiler bu yıl 16’ncısı düzenlenen fuarda buluştu.

Belediyelerden otel ve konaklama tesislerine, sektörel birliklerden seyahat acenteleri ve turizm taşımacılığına sektörün tüm paydaşları fuarda yerini aldı.

“2023’te tarihimizin en iyi sezonunu yaşayacağız gibi gözüküyor”

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, 2022’nin başta Rusya-Ukrayna savaşı olmak üzere negatif gelişmelerle başladığını hatırlatarak, “Pandemiden yeni çıkmıştık. ‘Olacak mı olmayacak mı, acaba ne kadar trafik geriye gelecek’ derken,beklentilerimizin çok üstünde, gerçekten her şeye rağmen tarihin en iyi sezonlarından birini yaşadık. 2022, alternatif pazarların ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Yani ana pazarlar olmasa da diğer pazarlardan Türkiye’nin misafir alma kapasitesini ispat ettiği bir yıl oldu” dedi.

“Türkiye’nin en çok ziyaretçi aldığı ülke olan Rusya pazarının neredeyse yarı yarıya düşmesine karşın rekor bir yıl yaşadıklarını” belirten Bağlıkaya, “2022’yi 2023’e bağlayan kış sezonu diğer dönemlere nazaran, spor turizmi, kültür turizmi, kaplıca termal turizmi aktiviteleriyle bakıldığı zaman daha yoğun geçecek gibi gözüküyor. Herhangi bir aksilik ve beklenmedik bir şey olmazsa 2023’te tarihimizin en iyi sezonunu yaşayacağız gibi gözüküyor” diye konuştu.

Yerli turistlere erken rezervasyon çağrısı

Dış pazarın, sektörün önemli gelir kaynağını oluşturduğunu belirten Bağlıkaya, “Bu yıl 40 milyar doların üzerinde bir döviz beklentimiz var. Onlar zaten dövizle satın alıyor. Burada çok fazla maliyetlerin arttığı bir gerçek; dövizin artışı maliyetlerin artışından daha düşük, o da bir gerçek. Ama hala bir biçimde paydaşların kendi fiyatlarını güncelleme durumlarından dolayı bu sıkıntıyı çok fazla yaşamıyoruz” dedi.

TÜRSAB Başkanı, turizmde kişi başı gelirin artırılması gerektiğini vurgulayarak, “Bugün yurt dışında yan yana koyulan ürünler arasında Türkiye’yle Yunanistan, İspanya gibi ülkeler arasında paket fiyatlarında çok önemli farklar yok. Ama turistin, misafirin ülkeye geldikten sonra, yani ulaşım ve konaklama dışı yaptığı harcamalar çok önem kazanıyor. Bizim daha çok turisti dışarıya çıkarıp, daha fazla yeme içme, gastronomi gibi aktivitelere dahil etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bağlıkaya, yerli turistlere sezon başladığında fiyat artışlarından etkilenmemek için bir an önce erken rezervasyon yaptırmaları çağrısında da bulundu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.