2023 hedefimiz 60 milyon turist

Bu yazdan umutlu olan turizmci, Kurban Bayram hazırlıklarını yapmaya başladı. ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “2023 hedefimiz 60 milyon turist” dedi.

21/05/2022 16:33
2023 hedefimiz 60 milyon turist

ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, turizm ve turizm gelirleri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Bu yıl turizm hedeflerinin Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle düşüş yaşayacağını ifade eden İşler, aynı zamanda 45 milyon hedefin biraz altında bir beklentide olduklarını söyledi. Yaşanan sezona ait gelişmeleri değerlendiren Mehmet İşler, 2023 hedeflerinin 60 milyon olduğunu dile getirdi.

İşler, “Ramazan Bayramı'nda turizm sektörü, yüzde 80 dolulukla sezon açılış startı verilmiş oldu. Turizmde iki bayram arasında bir düğün var gibi. Bodrum Havaalanı’na iyi işler yapılıyor. İngiltere pazarını biz bu sene 3.5 milyonlarda bekliyoruz.

Biz son iki yıldan beri İngiltere pazarı için kararsızlık yaşıyorduk ama bu zamana kadarki en yüksek sayıyı yakalamış olacak. Pandemiyi atlattık ama savaş çıktı. 45 milyon turist hedefimiz 35 milyon olmalıyken; gerek fazla turist sayısı gerek Rusya’nın hesapları ile birlikte ana hedefimiz sezon başı beklentimiz 42 milyon turist, 32 Milyar Dolar gelir bekliyoruz. 2023 hedefimiz ise, 60 milyon turist” açıklamalarında bulundu.

“İZMİR’E TALEP ÇOK”

İzmir turizmine yönelik değerlendirmelerde bulunan İşler, Egetelgraf'ta yer alan habere göre, “Nüfus kadar turist bekliyoruz. 3 milyon ile kapanır gibi sezon. Ramazan bayramından sonra yurtdışı ve yurtiçinden talepler gelmeye başlıyor. Yüksek fiyatlar söz konusu kurban bayramı için. Hem dış pazarın ciddi talebi, hem iç pazarın talebi ile karşı karşıya sektör. Şimdiden rezervasyon yapılmasında fayda var. Ardından aynı uçak koltuğu satışı stratejisi uygulanıyor.

Ne kadar az bilet kalırsa, o kadar pahalıya satıyor uçak. Otelcilerde kurban bayramı yaklaştıkça daha pahalıya satacaklardır. Sezon olması, bayram olması, okul tatili, havaların güzel oluşu nedeniyle ciddi bir talep var fakat çok sahte siteler var. Daha ucuz görerek seçtikleri otelleri aldıklarında, aslında böyle bir firma olmadığını görebilirler. Bu onlar için rahatsız edici olabilir. Mümkünse firmayla konuşup sorsunlar yahut sosyal medyaları olmuyor genelde, biraz kontrol etmeliler. TÜRSAB’a kayıtlı mı diye kontrol edilmeli” diye konuştu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.