2022 yılında 2019'un rakamlarını yakalayacağız

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya; 2022 yılında, 2019 rakamlarına ulaşılabileceğini söyledi. Bağlıkaya, “İç turizmde 2019 rakamlarını bekliyoruz. Yurt dışından gelen turistin de 2019 rakamlarına yaklaşacağını ümit ediyorum” dedi.

03/12/2021 12:33
2022 yılında 2019'un rakamlarını yakalayacağız

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, yeni Corona virüsü varyantı Omicron nedeniyle Avrupa’da kısıtlamalar artsa da, bunun turizm sezonunu fazla etkilemeyeceği görüşünü dile getirdi. VOA Türkçe’nin sorularını cevaplayan Bağlıkaya, “Her ne kadar yeni varyantlar çıksa da Avrupa’da şöyle bir sistem oturuyor gibi olmaya başladı. Artık insanlar kış aylarında kapanıyorlar yazın biraz daha rahat seyahat ediyor.

Ben Mart, Nisan aylarına kadar bu işlerin toparlanacağını düşünüyorum. En azından seyahat kısıtlamaları anlamında kısıtlamaların devam etmeyeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla biz 2022 yılında 2019’a yakın bir performansı sergileyeceğiz. Yurt dışındaki muadil kuruluşlarla yaptığımız görüşmelerde de akan rezervasyonlarda da gördüğümüz bu" dedi.

TL'deki değer kaybı, yurt dışına çıkacak turistleri etkiler

Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında hızlı değer kaybının yurtdışı pazarlar açısından bir önemi olmadığını söyleyen Firuz Bağlıkaya, bunun daha çok yurtdışına giden turistleri ve iç turizm yapan işletmeleri etkileyeceğini belirtti.

Başkan Bağlıkaya, sözlerine şöyle devam etti: "İç turizmde, yurtdışı pazarların fiyatlarıyla bir dengeleme yapılarak bir fiyat belirleniyor. Zaten iç pazarda aylık fiyatlar belirleniyor. Bu aylık fiyatlar git gide yeni kurlara göre iç pazarda revize edilecektir. Turistik işletmelerin maliyetlerinde oluşabilecek artışlar da, sezon başına doğru döviz gelirlerinin akmaya başlamasıyla birlikte karşılanabilir."

Yerli turiste erken rezervasyon çağrısı

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, yerli turistlere de, erken rezervasyon imkanından faydalanma çağrısında bulunarak, “Geçen hafta Antalya’daki kongremiz sırasında erken rezervasyon kampanyasını başlattık. Erken değil, tam zamanı diyoruz.

Türk turistlere önerimiz ve tavsiyemiz şudur: Mümkün olan en kısa sürede seyahatlerini satın alsınlar. İstedikleri yerde, istedikleri fiyata, istedikleri zamanda tatil yapmak istiyorlarsa erkenden tatillerini alsınlar diyoruz. Dolayısıyla bu fiyat artışlarından da etkilenmemiş olacaklar" diye konuştu.

Türkiye’nin ucuz turist cenneti olacağı düşüncesine katılmıyorum 

Firuz Bağlıkaya, Türk Lirası’nın değer kaybıyla birlikte Türkiye’nin ucuz turist cenneti olacağı düşüncesine katılmadığını vurgulayarak, “Kitle turizmi yapan ülkelerin hepsinde ucuz turist de vardır, pahalı turist de vardır. Zengin turisti de gelir, fakiri de gelir. Aksi takdirde 40 milyonları, 50 milyonları yakalayamazsınız. Yani burası Monaco değil ki.

Bizim yüzlerce destinasyonumuz, yüzlerce ürünümüz var. Hem turistik ürün açısından hem destinasyon açısından sunacağımız o kadar çok şey var ki. Turizmdeki bütün segmentlerde ürünü olan bir ülke burası. Dolayısıyla ucuz turist de gelecek, pahalı turist de gelecek. Bu kaçınılmaz bir şey.” Bağlıkaya, pandemi sürecinde turistlerin kişi başı harcamalarının 660 Dolar'dan 800 Dolar'ın üstüne çıktığını da sözlerine ekledi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.