2022 rekorlar yılı olacak... Fiyat arttırmaktan korkmayın

Pandeminin darbesi ile 2020’de dibi gören turizm sektörü 2021’de daha iyi verilerle tırmanışa geçerek yaralarını sarmaya başladı.

23/11/2021 22:11
2022 rekorlar yılı olacak... Fiyat arttırmaktan korkmayın

Hamit Topaloğlu/Finding Partner-H&P Hospitality Management & Consulting

Dünya’nın önde gelen otel zinciri CEO'larının, World Tourism Organisation (UNWTO) konferansında yapmış oldukları değerlendirmeler, 2022 öngörüleri pandemi öncesi performansını geçecek gibi. Biz de, bu görüşe katılarak destekliyoruz. 2021 yılında Rusya, İngiltere gibi potansiyeli yüksek ülkeler kapılarını açmamalarına rağmen, 2020 yılına göre daha iyi bir performans sergilendi.

Özellikle beklentiler performansın 2022 3. Çeyreğinde en tepe noktaya ulaşacağı yönünde. ABD de toplantı taleplerinin başladığını, yoğun taleplerin moral verdiğini söylemek mümkün.

Satış fiyatlarını arttırmaktan korkulmamalı

Her zaman söylediğimiz gibi, “Her krizde ilk olumsuz etkilenen sektör turizmdir. İlk ayağa kalkıp koşan yine turizmdir” Özellikle geçirilen zor zamanlar ve deşarj olma içgüdüsü en önemli etkendir.

Bu nedenle satış fiyatlarını arttırmaktan korkulmamalı. Yoğun talep oluşan dönemde düşük fiyatla yakalanmak en kötü sonuçtur. Maalesef bu durumda yerli turist artan kurlarla ciddi darbe yiyecektir. Euro ve dolar bazında artan fiyatlar kur artışları ile neredeyse ikiye katlanacaktır. Tatil planlayanlara önerimiz erken rezervasyon şanslarını iyi kullanmaları. Online kanallarda fiyatlar anlık artan taleple ciddi yükselecektir.

En büyük sorun yetişmiş personel tedariği olacaktır

Pandemi döneminde, perakende ve lojistik gibi sektörlere kaptırılan personelin büyük kısmı geri dönmeyecektir. Bu nedenle turizm sektörü acil eylem planı oluşturmalı ve personel tedariği ve eğitimi konusuna önem vermeli, çözüm üretmelidir. Artık işveren personeli seçmiyor, çalışan çalışacağı iş yerini seçiyor. Personel konforu misafir konforu kadar önemlidir. Hazır personel yoksa kendi personelini yetiştirmelidir.

Her işletme aynı zamanda bir eğitim kurumuna dönüştürülmelidir. Personel müdürlüğü kavramından güçlendirilmiş “İnsan Kaynakları” kavramına fiili olarak geçmelidir. Personel maaşları arz/talep etkisi ve yüksek enflasyon oranı ile ciddi yükselecektir. Eldeki personelin tutulabilmesi için pirim, teşvik gibi uygulamalarla desteklenmelidir. Personele harcanan para bir “gider” olarak görülmemeli, bir “yatırım”, bir “değer” olarak görülmelidir. Kısa, orta ve uzun vadede geri dönecektir.

Yeni otel yatırımları

Pandemi ile birlikte yeni otel projeleri rafa kaldırılsada yeniden hareketlenmeye başladı. H&P Hospitality Management & Consulting olarak pandeminin ortasında Mayıs 2021’de Antalya’da bir beş yıldızlı “all inclusive plus otel, İstanbulda üç butik otel açtık. Şu anda projesini üstlendiğimiz ve açılışını planladığımız beş ve dört yıldızlı otellerimiz yanında butik otellerimiz bulunuyor.

Yatırımların yeniden başlaması çok önemli. Unutmayalım otel yatırımları 30 - 40 yıllık projeksiyonlarla yapılır. En verimli yatırım kriz döneminde yapılan yatırımlardır. Turizm sektörü tüm sektörler arasında en büyük ve en hızlı büyüyen sektördür. Geçmiş yüzyıla bakıldığında salgınlar dahil, ekonomik, politik ve terör saldırıları ile büyük darbeler alsada 1-2 yıllık duraklamadan sonra her zaman hızla yükselmeye devam etmiştir ve her zaman yükselecektir.

Otel yatırımcılarına... Profesyonellerle çalışın

Ne yaparsanız yapın, nasıl bir otel planlarsanız planlayın, profesyonellerle çalışın. Danışmanlarla çalışın. Otellerinizi Uluslarası Otel Zincirlerinin know-how ından faydalanarak standartlara uygun hazırlayın. Hem yatırım maliyetiniz düşük olsun, hem yap-boz, deneme-yanılma, hem kır-dök yeniden yap derdinden kurtulun. Zamandan kazanın.

Otelinizi ister “bağımsız marka” olarak kendi markanızı oluşturun, ister bir zincir otel markasını “franchise” olarak alın farketmez. Doğru otel yatırımı buradan geçer. Franchise oteller yatırım anlamında standartların dışına çıkamazsınız. Kendi markanız için bu standartları neden uygulamayasınız? Bir gün otelinizi franchise otele çevirmek istediğinizde maliyeti çok yüksek olacaktır.

Maalesef her kriz döneminde olduğu gibi oteller el değiştirmiştir. Finansal anlamda hazır olmayan otel yatırımcıları hazırlıksız yakalandığı krizden çıkamamıştır. Fakat bunlar genel olarak turizmin gelişmesine ve büyümesine engel olmayacaktır. Otelller yok olmuyor. El değiştiriyor ve otel turizme hizmet vermeye devam ediyor.

Sonuç olarak, 2022 rekorlar yılı olacak

2022 yılı turizmde ve yeni otel yatırım planlanamarında rekorlar yılı olacaktır. İnanıyoruz, destekliyoruz, olması için çözüm üretiyoruz.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.