2022'de yolcuların ulaşım tercihi havayolu oldu

Otobüs bileti fiyatlarındaki artış, vatandaşların havayolu ulaşımına yönelmesine neden oluyor. Heybilet CEO'su Samet Koç ise bu durumun nedeninin uçak ve otobüs bileti fiyatları arasındaki farkın azalması olduğuna dikkat çekti.

17/05/2023 13:15
2022'de yolcuların ulaşım tercihi havayolu oldu

Son dönemde otobüs biletlerinin fiyatının artması, tüketici tercihlerinin değişmesine yol açtı. Seyahat edecek pek çok kişi artık uçaklara yöneliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın açıkladığı son veriler de özellikle geçtiğimiz 2 yılda havayolu ulaşımını tercih eden yolcu sayısında büyük bir artış yaşandığına işaret ediyor.

Buna göre 2022’de Türkiye'deki havalimanlarında hizmet verilen yolcu sayısının bir önceki yıla göre %42.1 artarak 182 milyon 334 bine ulaştığı görülüyor. Bunun nedeninin uçak ve otobüs bileti fiyatları arasındaki farkın azalması olduğunu söyleyen online bilet platformu Heybilet CEO'su Samet Koç ise konuyu hem tüketiciler hem de sektör oyuncularının bakış açılarıyla değerlendirdi.

 “Otobüs ve uçak bileti fiyatları yarışıyor”

Yolcuların ulaşım tercihlerinde yaşanan değişime dair bilgi veren Samet Koç, “Son dönemde pek çok ürün ve hizmete zam geldi. Uçak ve otobüs biletleri de bu durumdan etkilendi. Şu an otobüs biletleri uçak biletileriyle yarışır bir konumda. Bu durum tüketici alışkanlıklarının değişmesinin de önünü açtı.

Yolcular aradaki fiyat farkının çok az olması sebebiyle zamandan da tasarruf edebilecekleri havayolu ulaşımını tercih etmeye başladı. Buna online seyahat bileti platformlarının sunduğu avantajlar da eklenince, var olan fark daha da azalıyor” dedi.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.