2 bin 800 yıldır ayaktaydı... Hierapolis Antik Kenti, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde tarihi M.Ö. 3. yüzyıla dayanan ve içinde barındırdığı birçok eşsiz yapıtla her sene milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Hierapolis Antik Kenti, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya.

19/12/2022 13:16
2 bin 800 yıldır ayaktaydı... Hierapolis Antik Kenti, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya

Hierapolis'in önemli yapılarından birisi olan ve 2 bin 800 yıldır ayakta duran Hamam Bazilikası, yıkılmanın eşiğine geldi. Yetkililer, Türkiye'nin en önemli ören yerlerinden bir olan antik kentin kaybedilmemesi için PAÜ'den destek anlınması gerektiğine işaret etti.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi bünyesinde barındıran Hierapolis Antik Kenti'nin önemli yapıtlarından olan Hamam Bazilikası'nın yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı iddia edildi. İskelelerle tutturulan ve etrafı örgülerle çevrilen binlerce yıllık hamamın son halini değerlendiren turizmciler, antik kentte 65 yıldır devam eden çalışmalarda yılda sadece 2 ay kazı ve restorasyon yapıldığını söyledi, İtalyan heyeti tarafından yürütülen çalışmanın yetersiz olduğunu öne sürdü.

2 bin 800 yıldır ayaktaydı

M.Ö. 3. yüzyılda Bergama krallarından 2. Eumenes tarafından kurulduğu, ismini de Bergama'nın kahramanı Telephos'un karısı Amazonlar Kraliçesi Hiera'dan aldığı tahmin edilen Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale'yi de bünyesinde barındırması nedeniyle her yıl dünyanın farklı ülkelerinden milyonlarca turisti ağırlıyor.

Hierapolis'in önemli yapılarından birisi olan ve farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan 2 bin 800 yıllık Hamam Bazilikası, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı etrafı tel örgülerle çevrilen tarihi yapı, yıkılmaması için demir iskeleyle sabitlenmeye çalışıldı. Antik kentte 65 yıldır devam eden çalışmalarda yılda sadece 2 ay kazı ve restorasyon yapıldığına işaret eden turizmci Gazi Murat Şen, İtalyan heyeti tarafından yürütülen çalışmanın yetersiz olduğunu öne sürdü.

PAÜ'den destek alınmalı 

Antik kentteki kazı çalışmalarının hızlandırılması gerektiğine işaret eden Gazi Murat Şen, atılacak adımların yılda yaklaşık 2 milyon turist ağırlayan Pamukkale'deki ziyaretçi sayısının artırılmasında da önemli rol oynayacağını söyledi. Şen, "Pamukkale Hierspolis ören yerinde 1957 yılında başlayan çalışmalar bugüne kadar sürüyor.

Bu kazı ve restorasyon çalışmalarını İtalyan kazı heyeti yapmaktadır. Geçmiş dönemlere baktığımız zaman orada yoğun bir restorasyon ve kazı çalışması görüyorduk. Gelen ekip daha kalabalıktı. Son 10 yıla baktığımız zaman gelen ekibin kazı süreleri azaldı. Geçmişte 6 ay civarında burada çalışmalar yapan ekip, yaklaşık 2 ay zarfında burada kaldıktan sonra Hierapolis ören yerinden ayrılıyor. (İHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.