130 yıllık Barnathan Apartmanı butik otel oldu

Tarihi Pera Bölgesi tekrar canlanıp, eski görkemli günlerine kavuşuyor. Bu süreçte çok önemli mihenk taşlarından biri olan Barnathan Apartmanı, tarihi aslına uygun olarak restore edilerek butik otel olarak turizme kazandırıldı.

22/04/2022 14:02
130 yıllık Barnathan Apartmanı butik otel oldu

Yaklaşık 130 yıl önce yapımı tamamlanan ve Galata bölgesinde 19. Yüzyıl sonları itibariyle inşa edilen apartman, konutların ilk örnekleri arasında yer alan Barnathan Apartmanı, geçtiğimiz günlerde yapılan bir toplantıyla basına tanıtıldı.

130 yıllık bir geçmişe sahip Barnathan Apartmanı, Nar Yatırım tarafından alınıp restore edilmesiyle, Ağustos 2021’de kapılarını açtı. Tarihi yapıları İstanbul'a yakışır şekilde restore edip ülke turizmine kazandıran Nar Yatırım’ın firma ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özer, 2011 yılında binanın hisselerini toplamaya başladıklarını, o dönemde köklü tarihi geçmişiyle uyuşmayan izbe bir halde olan yapıyı tüm detaylarıyla aslına sadık kalarak restore ettiklerini anlattı:

Barnathan Apartmanı İstanbul’un ilk 5 apartmanından biri 

“Barnathan Apartmanı İstanbul’un ilk 5 apartmanından biridir. Restorasyon sırasında binanın komple el boyaması olduğunu gördük. Dalının en iyisi 22 restoratör ile çalıştık. Eski görkemli günlerine geri döndürme aşamasında dünyanın dört bir yanından malzemeleri özenle seçtik. Örneğin elektrik anahtarlarını İtalya’dan, eski görünümlü mermerleri İspanya’dan getirttik. Elektrik tesisatının orijinaline uygun olması için bakır borularla dışarıdan tesisat çektik.

Kökeni yüzlerce seneye dayanan tarihi binamızın iki girişinin birinde 1892 ve diğerinde 1893 tarihleri, hemen yanlarında ise Musevi takvimine tekabül eden 5652 ve 5654 tarihleri yapım tarihi olarak taş üzerinde mevcut. Tarihe olan büyük tutkumla çıktığımız bu yolda manevi başarıyı kazanmamız en büyük mutluluğumdur. Ticari kazanım düşünülerek girilecek bir yatırım değildi.”

Ailenin üyesi Jean-Claude Barnathan çok duygusal anlar yaşadı

Barnathan Apartmanı yaptıran, ilk mülk sahibi ailenin üyesi Jean-Claude Barnathan, Galata bölgesinin gözde mekanı Barnathan’ın büyük emeklerle yeniden İstanbul'a kazandırılmasından duydukları mutluluğu anlatırken, duygusal anlar yaşadı.

Yaşadığı yer olan Paris’ten İstanbul’a bu özel gün için gelen Jean-Claude Barnathan, “İbrahim Özer ilk olarak bizimle bağlantıya geçerek, Barnathan Apartmanı’nın eski görkemli günlerine döndürüleceği ile ilgili projelerini paylaştığında tabi ki çok sevindik ve heyecanlandık.

Jean-Claude Barnathan’a binanın sembolik bir anahtarı teslim edildi

Ancak mevcutta bina öylesine kötü durumdaydı ki, şimdiki görkemli halini hayal bile edemezdik. İbrahim Bey’e ve ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır. Barnathan adımızı taşıyan bu mekan sayesinde İstanbul’da tarihi ve turistik yerleri gezenler ailemin izlerini de takip edecekler” dedi.

Jean-Claude Barnathan, Barnathan adının yeniden yaşatılması, kendi kökleri ve  aile kimlik arayışının yeniden harekete geçirilmesi nedeniyle iki kat fazla duygulandığını dile getirdi. İbrahim Özer tarafından, Barnathan Apartmanı’nı yaptıran Nissim Barnathan’ın torununun oğlu olan Jean-Claude Barnathan’a binanın sembolik bir anahtarı teslim edildi.

Ziyaretçi sayısında Galata Kulesi’yle yarışıyor

Barnathan Apartmanı, Galata Kulesi’nin yanı başındaki konumu ve inşa edildiği dönemin mimari esintilerini taşıyan eşyalarla tasarlanmış bir butik otel olarak misafirlerini ağırlıyor. Binada yaşamış kişilerin fotoğrafları ve geçmişe dair belgelerin sunulduğu sergi alanı da büyük ilgi görüyor.

Tarihi İstanbul manzarasıyla Türk ve dünya mutfağından örneklerin sunulduğu Teras katı binanın ayrı bir cazibe merkezi konumunda yer alıyor. Alt katta yer alan Barnathan Brasserie ise leziz içecek ve tatlarıyla İstanbul’un en gözde yerlerinden biri olmuş durumda. Barnathan Apartmanı, günde bin 200’den fazla ziyaretçisiyle Galata Kulesi’yle ziyaretçi sayısında yarışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.