115 Otelin 89’u iş yapamıyor

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’ne kayıtlı 115 otelin 6’sı “Kapalı Devre Turizm” modeline geçti, 20’si de “Karantina Oteli” olarak çalışıyor. Geriye kalan oteller ise hiçbir şekilde turist kabul edemiyor, kazanç sağlayamıyor.

29/04/2021 12:38
115 Otelin 89’u iş yapamıyor

KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, şu an hiç kazancı olmayan 89 otelin umutlarının yeşerebilmesi için önlemler alınarak çift aşı, çift PCR ile mayıs ayı sonunda turist kabul edilmeye başlanması gerektiğini söyledi. Çağıner, şu an bu otellere katkı sağlayacak kaynağı olmayan devletin ekonomik açıdan turizme ihtiyacı olduğuna da dikkat çekti.

KKTC'de 12 Nisan’da uygulanmaya başlanan “Kapalı Devre Turizm” modelinin 2’nci haftasını geride kaldı. Bu kapsamda çalışan 6 otel ve bin 300 çalışan durumdan memnun. Her hafta için 700’e yakın turisti ağırlayan 6 otel dışında kalan 109 otelin ise, 20’si karantina oteli olarak çalıştırılırken; geriye kalan 89 otelin durumu çok da parlak değil.

Kapalı devre turizm kapsamında adaya gelen turistlerde pozitif vakaya rastlanmadı

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner, Kıbrısgazetesi'ne konuşarak, kapalı devre turizminin gidişatını ve bu uygulamanın dışında kalan otellerin durumunu anlattı. Çağıner, 2 haftadır başlayan kapalı devre turizm kapsamında adaya gelen turistlerden herhangi bir pozitif vakaya rastlanmadığına dikkat çekerek, uygulamanın başarılı ve tüm tedbirlere uyularak devam ettiğini söyledi.

Dimağ Çağıner, uçak biletlerinin pahalı olması, 2 PCR ve 1 antijen testi uygulaması, bir de gelen turistin otelden çıkamaması sebebi ile uçakların da KKTC'ye dolu gelmediğine işaret etti. 115 üyeleri olduğunu hatırlatan Çağıner, bu otellerin 6’sının kapalı devre turizm modeli ile çalıştığını, 20’sinin karantina oteli olduğunu geriye kalan 89 otelin ise hiçbir şekilde turist kabul edemediğini söyledi.

Otellerin yüzde 85'i kazanç sağlayamıyor

Dimağ Çağıner, yüzde 85 civarı otelin kazanç sağlayamadığına dikkat çekerek, belli kriterlerde, çift aşı, çift PCR ile mayıs sonu gibi turistin otellere kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Çağıner, çift aşı ile ülkeyi turizme açmanın riskinin iç bulaşın riskinden daha fazla olmadığına da işaret ederek, turizmde yavaş yavaş önlemlerle açmanın kazanç sağlamayan 89 otelin umutlarını yeşerteceğine dikkat çekti.

2 haftadır pozitif vakaya rastlanmadı

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner, “Kapalı devre” turizm modeli altında 6 otel olduğundan bahsederek, bin 300’e yakın çalışanla 2 haftadır sistemin olumlu şekilde ilerlediğini belirtti. Çağıner, kapalı devre turizm için her hafta yaklaşık 700 kişi geldiğini söyleyerek, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in akıllı bileklik uygulamasının ise 2 haftadır sorunsuz çalıştığını vurguladı.

Turizm amaçlı ülkeye gelenlerin PCR testi ile geldiğini, uçaktan iner inmez antijen testlerinin yapıldığını ve sonuç negatif olduğu takdirde otele yerleştirildiğini anlatan Çağıner, yolcuların ülkelerine dönmeden yine PCR testlerinin yapıldığını kaydetti.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir