10 günlük rekor... Rusya'dan Türkiye'ye turist akışında yüzde 70 artış

Rusya’nın en büyük cep telefonu operatörlerinden olan Megafon’un araştırmaları, mayıs tatillerinde Rusların yurtdışı seyahatlerinde bir önceki yılın mayıs ayına kıyasla yüzde 25’ten fazla artış yaşandığını ortaya çıkardı.

10/05/2023 21:55
10 günlük rekor... Rusya'dan Türkiye'ye turist akışında yüzde 70 artış

Megafon hattı kullanıcılarının yurtdışı kullanım istatistiklerinin analizine dayanan şirket araştırmasına göre, Rus turistler en çok Belarus, Kazakistan ve Türkiye’yi ziyaret etti. Gazetem.ru'da yer alan habere göre, özellikle 29 Nisan-9 Mayıs döneminde Türkiye’ye turist akışının geçen yılın mayıs ayına kıyasla yüzde 70 arttığı kaydedildi.

En popüler beş ülke arasında gelen Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapılan seyahatlerde geçen yıla göre yüzde 150 artış tespit edilirken, Mısır’ın en popüler 10 turistik destinasyondan biri olarak popülaritesini artırdığı, mayıs tatilleri için bu ülkeyi geçen yıla göre 3,5 kattan daha fazla Rus turistin ziyaret ettiği açıklandı.

Analistler ayrıca, sınırların açılması ve Rusya’dan doğrudan uçuşların yeniden başlaması ile ilişkili olarak Asya ülkelerine turist akışının değiştiğine dikkat çekerken, böylece Tayland’a giden Rus turist sayısında 30 kat artış yaşandığı, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve komşu ülkelere gerçekleştirilen seyahatlerin payının ise geçen seneki yüzde 71’den yüzde 56’ya gerilediği bildirildi. Mayıs tatillerinde Rusya’dan BDT ülkelerine yapılan seyahat sayısı


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.