Turist var ziyaretçi yok... Antalya'ya gelen turist Pamukkale'ye gidiyor ama Aspendos'u gezmiyor

Kente gelen turist verilerinde Antalya, dünyada ilk 3’te olmasına rağmen ören yerlerini ziyaret eden turist sayısında hayal kırıklığı yaşandı. Turist Antalya’ya gelip Pamukkale’ye giderken Aspendos’u gezmiyor.

16/01/2022 23:44
Turist var ziyaretçi yok... Antalya'ya gelen turist Pamukkale'ye gidiyor ama Aspendos'u gezmiyor

2021 yılında milyonlarca turist ağırlayan Antalya’da ören yerlerini ziyaret eden turist sayısı yarım milyondan az. Müzeler Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemizde en çok ziyaret edilen ören yerleri sırasıyla Pamukkale & Hierapolis (2 milyon 557 bin 863), Efes (1 milyon 855 bin 694), Göreme (1 milyon 403 bin 444), Truva (583 bin 491), Kaymaklı Yeraltı Şehri (632 bin 970), Ihlara Vadisi (566 bin 917),

Derinkuyu Yeraltı Şehri (456 bin 369), Göbeklitepe (400 bin 195), Aspendos (320 bin 000), Myra (274 bin 000) şeklinde açıklandı. Antalya’ya gelen turist Pamukkale’ye giderken Aspendos’u ziyaret etmiyor. NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz bu durumun kaygı verici olduğunu söyleyerek gelen yerli ve yabancı ziyaretçiyi ören yerlerine ve müzelere kanalize edilemediğini vurguladı.

KAYGI VERİCİ

“2021 yılında ülkemizde en çok ziyaret edilen ücretli ören yerleri sırası ile Pamukkale, Efes ve Zelve Paşabağ oldu” diye açıklama yapan Yavuz, “Müzeler Genel Müdürlüğü verilerine göre Pamukkale’yi 1 milyon 205 bin, Efes’i 673 bin, Zelve Paşabağ’ı 608 bin kişi ziyaret etti. Bu elbette ki hele de pandemi şartlarında gurur verici bir gelişme. Mutluluk duyalım.

Peki, ülkemize en çok turist gelen ve en çok ücretli ören yerine sahip Antalya nerede? Bu yıl Antalya’yı 9 milyon yabancı, en az yarısı kadar yerli turist ziyaret etti. Bu rakam Denizli, İzmir ve Nevşehir’e gelen turistlerin toplamından birkaç kat daha fazlayken Antalya’dan hiçbir ören yerinin yarım milyon ziyaretçiye ulaşamaması da o derece kaygı verici. Turist var, ama ziyaret eden yok” siteminde bulundu.

 

MÜZE ZİYARETLERİ DE AYNI

Pamukkale, Efes ve Paşabağ Unesco Dünya mirası olarak ülkemizin en nadide yerlerinden. Bölgeye gelen turist yoğunluğu tabii ki Antalya kadar değil. Ziyaretçilerin önemli bir kısmı İstanbul, Antalya ve Ege’den bölgeye akın ediyorlar. Örneğin Pamukkale’nin en önemli turist kaynağı Antalya ve İstanbul, Kapadokya’nın da.

Görünen o ki Antalya’ya tatile gelip 700-800 km yol yaparak Pamukkale’ye, Kapadokya’ya giden turist burnunun dibindeki Perge’yi, Aspendos’u gezmiyor. İkisi de Unesco Dünya Mirası aday listesinde. Antalya 16 milyon yabancı ile turist rekorunu kırdığı 2019 yılında da ören yeri ziyareti konusunda bir sıçrama yapamadı.

Müze ziyaretlerinde de resim pek farklı değil. Özellikle Rus misafirlerin sayesinde Noel Baba kilisesi 2019 yılında 384 bin 893 ziyaretçi ile 7’inci sırada yer alabildi. Ödüllü Antalya Müzesi ise ilk 10 da yok” dedi.

KÜLTÜRDEN ZİYADE DİNLENME ODAKLI

Gelen yerli ve yabancı ziyaretçiyi ören yerlerine ve müzelere kanalize edilemediğini aktaran Yavuz, antalyaekspres'ten Dilan Eray imzalı haberde, “Bunun mutlaka birçok nedeni var. Her şey dahil sistemi, sıcaklar, turistin kültürden ziyade dinlenme odaklı olması gibi. Bütün bu nedenler üzerinde çalışılıp turistin gezmesini özendirecek çözümler bulabiliriz.

Özellikle Perge’nin ışıklandırılıp, gece ziyaretine açılması, ören yeri biletlendirilmesinin yeniden düzenlenerek Perge ve Antalya müzesi, Myra Kaya Mezarları ve Noel Baba Kilisesi gibi eşleşmelerle ziyareti daha cazip hale getirebiliriz.

'ANTALYA'YA YATAN TURİST GELİYOR' TAKINTISINDAN VAZGEÇMELİYİZ

‘Antalya’ya yatan turist geliyor’ takıntısından bir an önce kurtulmalıyız. 2021 yılında turist sayısı bakımından Antalya’yı dünyada ilk 3’e sokabildik ama örenyeri ve müze ziyaretinde maalesef Türkiye’nin ilk 5’in de yokuz. Sebebi Aspendos değil. Pandemi ertesi yine en önemli gündemimiz bu olacak.

Gelen turistten şehir nasıl daha çok yararlanır?’ Çözüm üretmezsek, Antalya’da tatil yapıp, Antalya’yı görmeden gelip, geçen turist sayısını kontrol edilemez bir şekilde artırırız” uyarılarında bulundu. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.