Bakanlıktan otellere şok uyarı... Faaliyet durdurma cezası alırsınız

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yetkisiz olarak döviz alım-satımı yapan otellere ‘Faaliyet durdurma’ cezası verileceği uyarısında bulundu.

26/05/2022 00:00
Bakanlıktan otellere şok uyarı... Faaliyet durdurma cezası alırsınız

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Tebliği çerçevesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü tarafından turizm sektör birliklerine gönderilen uyarı yazısında; son zamanlarda konaklama faaliyetiyle iştigal eden bazı otel, pansiyon gibi iş yerlerinde yetkisiz olarak döviz alım satımı yapıldığına, internet sitelerinde de söz konusu hususun 'otel hizmeti' olarak duyurulduğuna rastlandığı bildirildi.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, yetkili Müessese Faaliyet Belgesi bulunmayan gerçek yada tüzel kişilerin ticari amaçlı döviz işlemi yapamayacağı hatırlatılan yazıda, yetkisiz olarak dolar alım-satımı yapıldığının tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde iş yerlerindeki tüm faaliyetlerin 1 aydan 6 aya kadar, tekrarı halinde ise sürekli olarak durdurulacağı vurgulandı.

Faaliyet durdurma cezasının, aylar önce rezervasyon yaptıran vatandaşlara ve yabancı turistlere yönelik mağduriyete yol açabileceğine dikkat çeken Bakanlık, bu durumun yaşanmaması için turizm işletmelerinin uyarılmasını istedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.