Bakan Ersoy'a kritik dönemde önemli soru: Turizm sektörünün yol haritası var mı?

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, 2020 yılını büyük kayıplarla geçiren turizm sektörünün, 2021 yılında da benzer bir durumla karşılaşmaması için hangi hazırlıkların yapıldığı konusunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a soru önergesi verdi.

02/03/2021 15:18
Bakan Ersoy'a kritik dönemde önemli soru: Turizm sektörünün yol haritası var mı?

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, koronavirüs salgını sürecinde turizm sektörünün olumsuz etkilendiğini belirtti. Turizm sektörünün yaralarının sarılması ve yeniden ayağa kaldırılması gerektiğini kaydeden Milletvekili Ergun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi sundu.

Ergun, 2021 turizm sezonunda aşılama kampanyasını başarıyla tamamlayan ülkelerin ciddi bir rekabet avantajı sağlayacağını söyledi. Milletvekili Ergun, turizm sektörü çalışanlarının aşılanması konusunu ve bu yıl turizmdeki yol haritasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, 12 Ocak 2021 tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Avrupa Birliği’nin devlet ve hükümet başkanlarına gönderdiği bir mektupta, Covid-19’a karşı aşılanan kişiler için ek pasaport vazifesi görecek olan ortak bir aşı sertifikası oluşturulmasını önerdiği duyurulmuştur.

Bahse konu sertifika önerisi ile turizm hareketliliğinin Covid-19 kısıtlamalarından etkilenmemesi ve turizmde bürokrasinin azaltılması hedeflenmektedir. Bu gelişmenin arkasından, Yunanistan’ın İsrail ve İngiltere ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin de İsrail ile söz konusu belgelendirme sistemi hususunda anlaşmaya vardığı açıklanmıştır.

Ayrıca Bahreyn Krallığı’nın da dijital aşı pasaportu konusunda hazırlıklara başladığı basına yansımış durumdadır. Bununla beraber, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün “Küresel Turizm Kriz Komitesi”nin geçtiğimiz Ocak ayında yapmış olduğu toplantıda da aşı pasaportu veya aşı sertifikasının küresel turizmin yeniden canlanması için kaçınılmaz olduğu vurgulanmıştır.

Bütün bu gelişmeler birlikte ele alındığında, 2021 yılında gerçekleşecek turizm hareketliliklerinde aşılama kampanyasını başarı ile tamamlayan ülkelerin turizmde ciddi bir rekabet avantajı yakalayacağı ortaya çıkmaktadır.

Bu kapsamda, pandemiden dolayı büyük zarar gören turizm sektörümüzün yaralarının sarılması ve tekrar ayağa kaldırılması gereği açıktır. Dolayısıyla, ülkemizde de aşı kampanyasının küresel standartlar çerçevesinde tamamlanması ve bu konuda uluslararası düzenlemelere hızlı bir şekilde intibak edilmesi gerekmektedir.”

Ergun, Bakan Ersoy’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneletti:

* Bakanlığınızın, turizm konusunda 2021 yılı için yol haritası ve takvimi nedir?

* Turizmcilerin ve otelcilik sektöründe çalışanların turizm sezonunun yaklaşması hasebiyle öncelikli kategoriye alınması ve aşılanmalarının tamamlanması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

* Turizm ve otelcilik sektöründe çalışanların aşılanması kamusal aşı kampanyası ile başarılamazsa sektörün kendi imkânları ile çalışanlarını aşılaması konusunda alternatif bir çalışmanız var mıdır?

* Bakanlığınızın oluşturulması muhtemel bazı aşı pasaportu standartlarına uyum konusunda bir çalışması mevcut mudur?

* Eğer mevcutsa turizm sektörüne yönelik hangi tedbirler alınacaktır?


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir